Mikołaj Pawlak nowym RPD. Dla nowego rzecznika in vitro jest "niegodziwe od strony prawno-moralnej"

Senat zgodził się, by Mikołaj Pawlak został Rzecznikiem Praw Dziecka. Mówił on dziś, że in vitro "w znaczącej liczbie poczęć powoduje, że poczęte dzieci nie są wystarczająco chronione".

Senatorowie zgodzili się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Pięcioletnia kadencja Pawlaka rozpocznie się, gdy złoży ślubowanie w Sejmie. Za powołaniem Pawlaka głosowało 57 senatorów, przeciw było 26.  Nikt nie wstrzymał się od głosu. Przypomnijmy, PiS ma w stuosobowym Senacie ma 63 senatorów.

Przed głosowaniem, wskazany przez Sejm, RPD był pytany o swoje stanowisko ws. in vitro. - Od strony prawno-moralnej stosowanie metody in vitro jest niegodziwe - przekonywał w Senacie Mikołaj Pawlak I tłumaczył, że problemem jest mrożenie zarodków.

Jego zdaniem godność ludzka powinna być chroniona od poczęcia. W jego ocenie w przypadku metody in vitro tak nie jest. 

Pietrzak był też pytany o zjawisko hejtu wobec dzieci, które urodziły się dzięki tej metodzie. Pawlak zapewnił, że każdy taki sygnał, który do niego trafi, będzie analizowany oraz wyjaśniany. 

Pedofilię "wypalić żelazem"

Senator Sławomir Rybicki (PO) pytał Pawlaka, co zamierza zrobić, "aby zjawisko pedofilii w Kościele ograniczać i z nim walczyć".

- Co do pedofilii, czy to w Kościele, czy nie w Kościele, bo są różne przecież instytucje, które się stykają z dziećmi, teraz to jest bardzo głośny temat. Tak jak powiedziałem, tę odrażającą zbrodnię trzeba wypalać do białości rozpalonym żelazem - powiedział Pawlak.

Wskazał, że właściwe do tego są odpowiednie organy ścigania. Odnosząc się do działań Kościoła w tym zakresie, powiedział: "Ta instytucja, Kościół, jak i inne zapewne, starają się jak najbardziej moim zdaniem ten problem teraz sygnalizować i nawet zebrania ostatnie biskupów też to potwierdzały, że nie będzie to tolerowane i będzie to wykazywane. Zresztą zmiany przepisów prawa karnego wprowadzone w zeszłym roku też do tego kierunku zmierzają".

RPD o aborcji

Senatorowie pytali Pawlaka, czy jest za ograniczeniem prawa do aborcji.

- Przepisy teraz obowiązujące moim zdaniem nie są precyzyjne, należy wyjaśnić te rozbieżności. Częścią drogi do wyjaśnienia tych rozbieżności jest być może wniosek złożony do Trybunału Konstytucyjnego. Przychylam się do tego wniosku, przychylam się do uzasadnienia skierowanego przez prokuratora generalnego jako strony postępowania - powiedział Pawlak.

Wniosek parlamentarzystów do TK dotyczy zbadania konstytucyjności przepisu zezwalającego na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu.

Pawlak zwrócił uwagę, że w rozumieniu ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, dzieckiem jest "każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności".

- Mając na uwadze tę sytuację uważam, że należy wszelkimi możliwymi sposobami zmierzać ku temu, aby życie było chronione jak najlepiej - powiedział. - Jeżeli życie ma być chronione od poczęcia, to od poczęcia. W każdym zakresie. I takie jest moje zdanie - podkreślił.

Zamieszanie z wyborem

Pawlak jest już piątym kandydatem na RPD, trzecim zgłoszonym przez klub PiS. Ostatnia kandydatka PiS, Agnieszka Dudzińska, po drugim głosowaniu w Sejmie została wybrana na stanowisko RPD, ale na jej powołanie nie zgodził się Senat.

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat.

DOSTĘP PREMIUM