Theresa May obroniła się przed wotum nieufności. W tajnym głosowaniu zebrała 200 głosów

Brytyjska premier Theresa May obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności jako przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Utrata tego stanowiska oznaczałaby pożegnanie z fotelem premiera.

W tajnym głosowaniu, "za" pozostaniem Theresy May na stanowisku szefowej Torysów, głosowało 200 osób. Rezygnacji domagało się 117 członków Partii Konserwatywnej. 

Do ocalenia stanowisk May potrzebowała zwykłej większości (159). Utrata stanowiska szefowej partii byłaby równoznaczna z pożegnaniem się z fotelem premiera Wielkiej Brytanii

Zgodnie z partyjnymi przepisami Theresa May będzie nieusuwalna z pozycji szefowej partii przez kolejne 12 miesięcy.

Wniosek o głosowanie złożono we wtorek wieczorem.

Według informacji, jakie przekazali mediom uczestnicy spotkania Torysów, May obiecała, że nie będzie walczyć o reelekcję w kolejnych wyborach parlamentarnych, które są zaplanowane na 2022 rok. Miała też deklarować, że jest zdeterminowana, aby doprowadzić do końca proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Bukmacherzy jednoznacznie obstawiali, że May zdecydowanie wygra środowe głosowanie i pozostanie na stanowisku.

 

Przypomnijmy, że premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, przesunęła głosowanie w sprawie wynegocjowanej umowy brexitowej w Izbie Gmin. Natomiast jutro (w czwartek) odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, który dotyczyć będzie skomplikowanej sytuacji związanej z brexitem.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM