Obywatele chcą zbadać kościelną przestępczość seksualną wobec dzieci. Planują powołanie komisji

Organizacje pozarządowe chcą powołać niezależny organ, który zbada przestępczość seksualną księży wobec dzieci. Inicjatywa obywatelska ma nosić nazwę Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia.

Starania o nią zainicjowało Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk i zajmująca się ofiarami księży Fundacja "Nie lękajcie się". - Trzeba przekuć społeczne oburzenie wokół sprawy prałata Jankowskiego w narzędzie do walki z patologią – powiedział Michał Wojciechowicz ze Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.

W jego opinii "sprawy zaszły zbyt daleko". - Potrzebna jest obywatelska komisja niezależna od strony kościelnej i rządowej, która zbada przypadki molestowania seksualnego dzieci wśród księży w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat – podkreślił Wojciechowicz.

Jolanta Banach z "Lepszego Gdańska" tłumaczyła, że komisja musi mieć silne umocowanie prawne. - Będzie prawo do prowadzenia niezależnych śledztw, komisja musi mieć dostęp do archiwum Państwa i Kościoła – wyjaśniała Banach.

Komitet inicjatywy ustawodawczej zostanie ustalony w ciągu kilku tygodni, a obywatelski projekt ma trafić do sejmu w przyszłym roku.

Sprawa księdza Jankowskiego

Burza wokół księdza Henryka Jankowskiego i jego pomnika rozpętała się w ubiegłym tygodniu. "Duży Format" opublikował reportaż, w którym głos zabrały osoby, zarzucające kapelanowi Solidarności, że wykorzystywał je seksualnie, gdy były dziećmi.

Po tekście "DF" pomnik księdza został oblany przez nieznanych sprawców czerwoną farbą, a gdańszczanie przynosili pod monument dziecięce buciki w proteście przeciwko molestowaniu. Podczas kolejnego protestu statuę Jankowskiego zasłonięto białą płachtą.

O usunięcie pomnika apelowała posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz stwierdził, że monument musi zniknąć z gdańskiej przestrzeni publicznej. W styczniu rada miasta będzie głosować nad odebraniem prałatowi Jankowskiemu tytułu honorowego obywatela Gdańska.

Z zarzutami nie zgadza się rodzina zmarłego w 2010 księdza. Siostry ks. Jankowskiego chcą pozwać "Gazetę Wyborczą" za tekst Bożeny Aksamit z "Dużego Formatu" - dowiedział się w poniedziałek portal wp.pl od Grzegorza Pellowskiego, przyjaciela rodziny prałata.

TOK FM PREMIUM