Refluks. Jakie są jego objawy i jak go leczyć?

Objawami choroby refluksowej może być nie tylko uczucie pieczenia w ustach, ale nawet promieniujący do szyi ból, który przypomina ten kojarzony z zawałem serca. Czym jest refluks i jak można go leczyć?

Istotą choroby refluksowej jest zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Jej przyczyna to zazwyczaj zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka.  Jeśli kwas żołądkowy trafia wielokrotnie do przełyku, w jego błonie śluzowej może rozwinąć się stan zapalny. Pojawia się zgaga, a często wręcz uczucie pieczenia w jamie ustnej.

Inne objawy choroby to: ból promieniujący do szyi – podobny do tego, który występuje przy zawale serca, uczucie pieczenia w mostku, ból brzucha odbijanie się, zaburzenia w połykaniu. 

Mniej typowe są suchy kaszel, ból w klatce lub chrypka.

Objawy nasilają się po spożyciu tłustych i obfitych posiłków, podczas parcia lub pochylania się.

W krajach wysoko rozwiniętych objawy refluksu pojawiają codziennie u około 5-10 proc. osób, a raz na tydzień u co piątego dorosłego. Ryzyko zachorowania na refluks wzrasta wraz z wiekiem. Rozwija się z podobną częstotliwością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jak leczyć refluks? 

W leczeniu farmakologicznym choroby refluksowej stosuje się trzy rodzaje leków.

Po pierwsze - leki które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób do przełyku dostaje się mniej kwasu. Muszę być one przyjmowane na czczo, w zaleconych dawkach, przez okres 2-4 tygodni.

Po drugie leki alkalizujące, czyli odkwaszające. Zobojętniają kwasowość treści żołądka. Poza tym pokrywają błonę śluzową warstwą ochronną i chwilowo zmniejszają nasilone objawy refluksu.

Po trzecie – leki prokinetyczne, czyli leki przyspieszające opróżnienie żołądka. Odpowiadają one za zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku, usprawniają perystaltykę przełyku oraz aktywizują żołądek do szybszego pozbywania się jego treści.

Jeśli leki nie przynoszą efektów, często podejmuje się decyzję o leczeniu chirurgicznym. 

Do metod chirurgicznych leczenia refluksu zaliczymy laparoskopię, gastroplikację oraz metodę ultradźwiękową aparatem Stretta. Laparoskopia w tym wypadku polega na pobraniu dna żołądka i owinięciu go wokół dolnego odcinka przełyku. Gastroplikacja  powoduje zwężenie żołądka pod nietrzymającym zwieraczem. Natomiast w metodzie ultradźwiękowej ultradźwięki o wysokiej częstotliwości dają efekt pogrubienia przełyku, dzięki czemu robi się w nim mniej miejsca, co powoduje, że treść żołądkowa przestaje się cofać.

Leczenie refluksu. Dieta i styl życia

Nieleczona choroba refluksowa może prowadzić nawet do rozwoju raka przełyku. Oprócz brania lekarstw  ważna jest zmiana naszego stylu życia. Należy więc zwrócić uwagę na dietę. 

Należy unikać tłustych i ostrych pokarmów, kawy, czekolady, cytrusów oraz napojów gazowanych. Pokarmy zalecane to natomiast: czerstwe pieczywo, gotowane ziemniaki, mleko i jego przetwory, chude mięso, marchew, buraki, kalafior, szpinak, owoce bez skórek i pestek, herbaty ziołowe - poza herbatą z mięty pieprzowej, woda, łagodne przyprawy.

Osoby, którym dokucza refluks powinny jeść mniej, za to częściej. Należy też przestać palić. Osoby z nadwagą powinny zeszczupleć. 

Jeśli cierpimy na refluks, w czasie snu głowa i tułów powinny być uniesione o kilkanaście centymetrów.

DOSTĘP PREMIUM