Szczyt COP24 może się nie skończyć w terminie. Nadal jest wiele spornych kwestii do uzgodnienia
- Politycy i negocjatorzy obradujący na szczycie klimatycznym w Katowicach wciąż mają do uzgodnienia kilkaset spornych kwestii - tłumaczy Oskar Kulik, specjalista ds. polityki klimatyczno-energetycznej w fundacji z WWF Polska.
Chodzi m.in. o podział pieniędzy dla najbiedniejszych krajów czy podejście do ambitnego celu utrzymania wzrostu temperatury na poziomie nie większym niż 1,5 stopnia do końca wieku.
Według Kulika gotowy jest już zarys głównego dokumentu, w którym mają być zebrane wszystkie najważniejsze sprawy uzgodnione podczas katowickiego szczytu.
Przedstawiciele delegacji mówią nieoficjalnie, że prawdopodobnie opuszczą COP dopiero w niedzielę.
Na ile Polsce wystarczy węgla?
Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się na początku grudnia. W czasie pierwszego dnia COP24 , prezydent Andrzej Duda przekonywał, że Polska ma zapasy węgla na jeszcze 200 lat.
Innego zdania są eksperci, którzy twierdzą, że zasoby tego paliwa wyczerpią się dużo szybciej.
Opozycja krytykuje stanowisko polskiego rządu
Opozycja wytyka rządowi, że jako organizator szczytu klimatycznego, zamiast popularyzować ekologiczne źródła energii, promuje i chwali się wydobyciem i przetwarzaniem węgla, który dla środowiska stanowi poważne zagrożenie.
- W wyniku ogrzewania węglem straty ponosi nie tylko natura, ale także każdy z nas - przekonywała w Poranku Radia TOK FM przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer.
Były minister gospodarki, Janusz Piechociński z PSL-u, mówił z kolei jak ważne są odnawialne źródła energii oraz efektywne wykorzystywanie węgla, który mamy.
DOSTĘP PREMIUM
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- Senatorowie zdecydowali ws. noweli ustawy o SN. Nie posłuchali ministra
- Biały Dom zabrał głos w sprawie wizyty Joe Bidena w Polsce
- Opozycja rozliczy PiS? Lewicka przypomina, że już raz Tusk im odpuścił. "PO nie opłacało się dobijać PiS"
- Koniec sporu Kaczyński-Sikorski. Szef PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy. Polityk PO przyjął przeprosiny
- Senat pracuje nad nowelą o ustawy o SN, a minister... odradza składanie poprawek. "Piach w tryby"