Sędziowie nie będą mogli nosić koszulek z Konstytucją? Członek nowej KRS: Mają być apolityczni

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, wybrana przez PiS i Kukiz'15, przyjęła uchwałę zgodnie z którą sędzia noszący koszulkę z napisem "Konstytucja" łamie zasady etyki zawodowej. "Sędzia ma być apolityczny" - napisał na Twitterze rzecznik nowej KRS.

KRS dokonała wykładni §10 Zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych. Zgodnie z tą wykładnią zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną.

Do sprawy na Twitterze odniósł się zastępca rzecznika nowej KRS, Jarosław Dudzicz. Na pytanie jednego z prawników, czy jedną z zakazanych infografik jest słynny plakat z napisem "Konstytucja", przedstawiciel nowej KRS odpisał, że owszem.

"Jest utożsamiana z określoną opcją polityczną. A sędzia - przypominam - ma być apolityczny i swoją postawą nie wzbudzać podejrzeń, że tak nie jest" - odpowiedział Jarosław Dudzicz. "Panu Dudziczowi Konstytucja kojarzy się z polityką" - skomentował Bartłomiej Przymusiński, sędzia, członek zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Protest sędziów

Od miesięcy sędziowie protestują przeciwko zmianom PiS w wymiarze sprawiedliwości, gdyż uznają je za próbę upartyjnienia sądów. Część sędziów podczas manifestacji lub innych okazji nosi koszulki z napisem "Konstytucja", by sprzeciwić się polityce władz, którą uważają za niezgodną z ustawą zasadniczą.

Przeciwko noszeniu przez sędziów koszulek z takim napisem wypowiedział się na początku października ówczesny kandydat PiS na radnego Warszawy (zdobył mandat) i były rzecznik Zbigniewa Ziobry, Sebastian Kaleta. "Sędziowie ci łamią zasadę apolityczności. Ta grafika jest wyrazem sprzeciwu natury politycznej, w tym celu została stworzona, przez aktywistów politycznych jest promowana i dystrybuowana. Sędzia nie może łączyć symboli na wskroś politycznych z zasadą apolityczności" - napisał na Twitterze polityk PiS.

Dziś podobną uchwałę w tej sprawie podjęła skompletowana przez PiS nowa KRS.

Rzecznik Maciej Mitera: Kompromitacja nowej KRS? Nie podzielam tej opinii

Czy sędziowie nosząc koszulkę z napisem "Konstytucja" ujawniają, którą partię popierają?

TOK FM PREMIUM