Prof. Wyrzykowski o zakazie wprowadzonym przez KRS: Konstytucja stała się podejrzana, bo jest największą wartością

Nowa KRS przyjęła uchwałę, zgodnie z którą sędzia noszący koszulkę z napisem "Konstytucja" łamie etykę zawodową. Sprawę komentował w TOK FM prof. Bogdan Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Dzisiaj (14 grudnia) rozpoczął się w Warszawie drugi Kongres Praw Obywatelskich, organizowany m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. 

- Ważna jest rozmowa o kontekście praw człowieka, czyli o tym, co wynika z konstytucji i co wynika z sytuacji konstytucyjnej w Polsce - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Mirosław Wyrzykowski, członek Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

- Konstytucja RP od pierwszego słowa preambuły do ostatniego artykułu jest konstytucją praw człowieka - podkreślił w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Nowy zakaz nowej KRS

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, wybrana przez PiS i Kukiz'15, przyjęła uchwałę, zgodnie z którą sędzia noszący koszulkę z napisem "Konstytucja" łamie zasady etyki zawodowej. Ma chodzić o apolityczność sędziów. 

Gość Jacka Żakowskiego mówił, że Konstytucja RP ma również znaczenie symboliczne. - Od ponad roku konstytucja jest punktem odniesienia dla obywateli, dla sędziów, dla prokuratorów, dla organizacji pozarządowych - wymieniał prof. Wyrzykowski. 

Tłumaczył, że jest ona też znakiem, a koszulki i plakaty z napisem "Konstytucja" uświadomiły obywatelom, że ustawa zasadnicza ma znaczenie dla wszystkich. Dodał, że jego zdaniem konstytucja to "miecz i tarcza" dla obywateli.

Dlaczego nowa KRS zakazuje eksponowania napisu "Konstytucja" przez sędziów?

- Konstytucja stała się podejrzana jako pojęcie, dlatego, że jest największą wartością dla ludzi i największym zobowiązaniem dla państwa. Jeśli państwo nie wykonuje swoich obowiązków, które są na nie nałożone przez konstytucję, to ludzie mówią: hola, przecież my tę konstytucję sobie nadaliśmy - wyjaśniał prof. Wyrzykowski. 

Tłumaczył, że w takiej sytuacji "powstaje napięcie, co do tego, co jest źródłem naszych wolności i praw i postrzeganiem tego przez władze".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Jakie mogą być efekty Kongresu Praw Obywatelskich?
  • Jak będzie wyglądała debata podczas KPO?
  • Kto weźmie udział w Kongresie?
  • Jak gość TOK FM odpowiedziałby na krytykę Adama Bodnara przez media prawicowe?

Protest pracowników szczecińskiego sądu. Domagają się podwyżek

TOK FM PREMIUM