Co minister energii mówił o cenach prądu w ciągu 11 dni? "Krzysztof Tchórzewski kręci jak wiatrak"

11 dni i niemal codziennie nowe stanowisko w sprawie rekompensat za podwyżki cen prądu, jak i samych podwyżek. Zebraliśmy wypowiedzi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i kontekst, w którym padały.
Zobacz wideo

3 grudnia

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiada na antenie radiowej "Trójki" specjalna ustawę, która zapewni złagodzenie skutków podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych:

Te środki, o których mówimy, nie są w tej chwili zaplanowane w budżecie, będzie specjalny fundusz na to stworzony, mam nadzieję, że w tym tygodniu ustawa, która jest przygotowywana będzie gotowa, by o niej móc dyskutować.

4 grudnia

W czasie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach minister energii podaje szczegóły dotycząc rekompensat:

Rząd wielkości kosztów, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jest w granicach 1,8-2,1 mld zł. Podobne koszty dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw.

6 grudnia 

Minister Tchórzewski zapowiada wystąpienie do firm energetycznych z wnioskiem o "przygotowanie audytu kosztów i wprowadzenie nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych". Chodzi o znaczne wzrosty cen energii dla jednostek samorządu i podmiotów gospodarczych:

I z tego tytuły przygotowuję w tej chwili wystąpienie - korzystając z prawa większościowego akcjonariusza - do przewodniczących rad nadzorczych z prośbą o to, żeby dokonali audytu kosztów w kierunku wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych w przedsiębiorstwach celem sprowadzenia tych cen do minimum, na tyle na ile można. 

7 grudnia

Minister finansów Teresa Czerwińska przyznaje, że nie zna projektu rekompensat za podwyżki cen prądu. Mówi za to, że budżet na 2019 rok jest już w Sejmie, a w nim rozpisane są i wydatki, i dochody. 

Nie znam projektu, który przygotowuje pan minister energii, więc nie chciałabym się w sposób szczegółowy odnosić do zapowiedzi. Natomiast budżet na 2019 r. został skierowany do parlamentu.

10 grudnia

Minister Tchórzewski ogłasza, że spółki energetyczne znalazły oszczędności. Wyasygnowały ok. 1 mld zł, które zostaną przeznaczone na rekompensaty za ceny prądu.

11 grudnia

Minister energii zapewnia, że rachunki za prąd dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie. Mówi to dziennikarzom w czasie katowickiego kongresu Energy 24.

Chcę podkreślić, że w dzisiejszych uwarunkowaniach zabezpieczamy to, iż w przyszłym roku rachunek gospodarstw domowych Polaków nie ulegnie zmianie.

Tego samego dnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki - instytucji, która zatwierdza taryfy na prąd - wzywa dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat oszczędności, o których informował minister energii. W ocenie URE skoro udało się wygospodarować miliard złotych, spółki powinny przemyśleć swoje wnioski taryfowe.

12 grudnia

Minister w Sejmie tłumaczy, że miliard, który znalazły spółki energetyczne, to nie oszczędności, a opłata klimatyczna, odpisana od zysku. 

W projekcie roboczym, nad którym będziemy w styczniu dyskutować, zapisujemy, że ten 1 mld zł, który chcemy ze spółek wziąć, to będzie jednorazowa opłata klimatyczna z zysku.

13 grudnia

Tym razem minister nie mówi o rekompensatach za ceny prądu, ale o wycofaniu przez spółki energetyczne wniosków o podwyżki. 

Spółki wycofają wnioski, bo to jest dobra sytuacja, by się zastanowić nad tym, co zostało zrobione i dokładnie przemyśleć. Skoro prezes URE zwraca się, by wnioski miały zostać wycofane, to dlaczego mają nie wycofać. Mają czas, by popatrzeć, przyjrzeć się. (...) Jeśli prezes URE zwraca się do spółek, by wycofali wnioski i dokonali przeglądu jeszcze raz sytuacji, to powinni to zrobić. To polecenie prezesa URE.

Tego samego dnia minister mówi w Sejmie, że w przygotowaniu są rekompensaty za wzrost cen energii, ale rozważane są też inne warianty.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia w Sejmie stwierdza, że podwyżek cen energii nie będzie. 

Minister Tchórzewski odpowiada, że nie może tego zagwarantować:

Jeśli chodzi o cenę energii, dołożę wszelkich starań, by zalecenia pana premiera wykonać. To jest dobry kierunek. Biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe w tej chwili i to, na co zgodziła się KE, czyli dodatkową możliwość sprzedaży pozwoleń na emisję (CO2 - PAP), to jesteśmy w stanie - jestem przekonany - doprowadzić do tego, by cena energii elektrycznej w Polsce i dla przemysłu nie zmieniła się. Ale tego nie gwarantuję, bo tego nie mam do końca zbadanego.

14 grudnia 

Radio RMF informuje o nowym pomyśle, jaki pojawić się miał w szeregach rządowych. Zamiast wymyślać skomplikowany system rekompensat, czy ewentualnie zmuszać spółki do wycofywania z Urzędu Regulacji Energetyki wniosków o podwyżki, zdecydowano by o obniżeniu akcyzę na energię - np. o połowę. 

"Minister Tchórzewski nie chciał przyznać wprost, że taki pomysł jest rozważany, ale na posiedzeniu sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa jasno zasugerował, że takie rozwiązanie jest poważnie brane pod uwagę. Podkreślił również, że obiecuje, że rachunki nam nie wzrosną" - pisze RMF.

Jednak o niczym nie wie Ministerstwo Finansów

Minister jako źródło odnawialne

O tym, że kwestia cen prądu i ewentualnych rekompensat za podwyżki to sprawa poważna, która została ośmieszona, mówił w Magazynie EKG Bartek Godusławski. - Minister energii kręci jak wiatrak od energii odnawialnej. Gdyby podłączyć go do sieci, podejrzewam, że sporo energii dałoby się zmagazynować - komentował dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Prowadzący audycję Maciej Głogowski zastanawiał się, jak wyglądają narady kierownictwa PiS w sytuacji, kiedy minister Tchórzewski przed śniadaniem mówi jedno, a po śniadaniu już coś zupełnie innego. 

Czy prąd od stycznia będzie droższy? Najciekawsze jest to, że dziś tego nie wiadomo. 

Posłuchaj dyskusji komentatorów w Magazynie EKG:DOSTĘP PREMIUM