Posłanka Scheuring-Wielgus zaprosiła kard. Nycza na konferencję o pedofilii księży. "Spuścił głowę"

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) wręczyła kard. Nyczowi zaproszenie na konferencję o przestępczości seksualnej księży. - Gdy mówiłam o pedofilii w Kościele, spuścił głowę - mówi polityczka w rozmowie z tokfm.pl.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zamieściła zdjęcia ze swojej rozmowy z hierarchą na Twitterze. "To była dla mnie pierwsza okazja by spotkać się z przedstawicielem episkopatu" - napisała. Aby stanąć twarzą w twarz z wysoko postawionym duchownym rzymskokatolickim, po raz pierwszy wybrała się na sejmową wigilię.

- Poszłam jako emisariuszka Fundacji "Nie lękajcie się", w której radzie zasiadam. Najpierw złożyłam kardynałowi życzenia, a potem powiedziałam, że chcę go zaprosić do Sejmu na 7 stycznia na konferencję o przestępczości seksualnej księży wobec dzieci. Przypomniałam też, że od 5 lat ślemy biskupom zaproszenia na spotkania, ale te listy zawsze pozostają bez odpowiedzi - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z tokm.pl.

W kopercie, którą posłanka wręczyła hierarsze kościelnemu, był także jej list do biskupów ws. pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Po niedawnym reportażu w "Dużym Formacie", w którym głos zabrało kilka osób zarzucających księdzu, że molestował je w dzieciństwie, posłanka i część opinii publicznej domaga się usunięcia pomnika z Gdańska.

Kard. Kazimierz Nycz przyjął od posłanki kopertę z zaproszeniem i listem.

- Podziękował za zaproszenie - relacjonuje posłanka. - Gdy opowiadałam o krzywdzie, jaką niesie ze sobą przestępczość seksualna księży wobec dzieci, spuścił głowę - powiedziała posłanka Scheuring-Wielgus. Polityczka podkreśla, że dialog z biskupami jest konieczny, bo to oni mają dostęp do kościelnych archiwów, w których znajdują się dowody.

Jak mówi posłanka Teraz!, jej zaproszenie na styczniową konferencję o pedofilii w Kościele przyjął też nowy rzecznik praw dziecka, Mikołaj Pawlak. W przeszłości pracował jako kościelny prawnik przy stwierdzaniu nieważności rzymskokatolickich małżeństw.

Czy popierasz powołanie niezależnej od biskupów i polityków komisji do zbadania pedofilii w Kościele?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM