Twardy Brexit? Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że Polska jest na to przygotowana

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że Polska jest przygotowana na twardy Brexit, czyli sytuację, gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej bez porozumienia ze Wspólnotą.

Szef rządu PiS mówił o tym po zakończeniu szczytu unijnych liderów w Brukseli. Spotkanie zdominował właśnie Brexit i nieudana próba brytyjskiej premier wywalczenia dodatkowych gwarancji do umowy o warunkach wyjścia.

To sprawiło, że coraz głośniej mówi się o takim rozwoju wypadków, w którym ten dokument nie zostanie ratyfikowany.

Mateusz Morawiecki zapewniał, że rząd od miesięcy brał pod uwagę scenariusz, w którym brytyjski parlament ostatecznie nie przegłosuje umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ministrowie - jak mówił premier - dostali zadanie opracowania planów awaryjnych na taką okoliczność.

"No deal"

- W związku z tym jesteśmy przygotowani na sytuację, którą nazywa się żargonem brukselskim "no deal" - powiedział premier Morawiecki. "No deal" to brak umowy, która reguluje m.in. prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ale premier uspokajał, że nawet jeśli jej nie będzie, to ich prawa się nie zmienią.

- My mamy uzgodnienia bilatrelane co do traktowania wzajemnie naszych obywateli, z respektowaniem dotychczasowych wszystkich socjalnych i społecznych warunków funkcjonowania tej ludności - stwierdził szef rządu.

Wielka Brytania ma jeszcze czas na przyjęcie umowy. Rząd Theresy May chce, by parlament przegłosował ją do 21 stycznia.

Brexit pociągnie Wielką Brytanię na dno? Adam Jasser porównał ją do Titanica

TOK FM PREMIUM