Marek Lisiński tworzy centrum dla ofiar przestępczości seksualnej księży. "Wiem, że tego dokonamy"

- Mamy już lokal - mówi Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie lękajcie się". Organizacja zwalczająca przestępczość seksualną księży, chce otworzyć w Warszawie centrum pomocy dla ofiar pedofilii.

Centrum ma pomagać wszystkim osobom, które były wykorzystywane jako dzieci, nie tylko tym, które ucierpiały z rąk księży. Mówił o tym w TOK FM Marek Lisiński, szef Fundacji "Nie Lękajcie się", który był gościem Karoliny Głowackiej.

Zdaniem Marka Lisińskiego pęka zmowa milczenia wokół przestępczości seksualnej księży. Wskazuje, że w ciągu 5 lat od powstania Fundacji "Nie lękajcie się" stan debaty publicznej na ten temat bardzo się poprawił. Jednym z przykładów jest to, że media coraz częściej patrzą na problem przemocy systemowo, a nie przez pryzmat personaliów danego duchownego.

Centrum dla ofiar pedofilii

Ale początki nie były łatwe. - Musieliśmy ciężko pracować na zaufanie ofiar. Teraz powstają grupy wsparcia w Warszawie,w Krakowie, w Gdańsku... - wymieniał Lisiński.

Zapowiedział, że 7 stycznia w Warszawie otwarte zostanie Centrum Pomocy Ofiarom Molestowanym w Dzieciństwie. Na Facebooku trwa zbiórka na jego utrzymanie pod hasłem #DajNaOfiarę. - Mamy już lokal, który będziemy malować. To jest niesamowite miejsce, gdzie będziemy mogli się spotykać i będzie psycholog. Po prostu fajna rzecz. Wiem, że tego dokonamy, bo jesteśmy zdeterminowani - powiedział Marek Lisiński.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Czym miałaby się zajmować Komisja Sprawiedliwości i Zadośćuczynienia?
  • Jakie miałaby kompetencje?
  • Ile osób molestowanych w dzieciństwie zgłasza się do Fundacji?

"Kler". Dlaczego Wojciech Smarzowski nakręcił ten film?

DOSTĘP PREMIUM