Szczyt klimatyczny COP24 zakończony porozumieniem. "Udało się uniknąć spektakularnej porażki"

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Prezydent Andrzej Duda mówi o dużym sukcesie, eksperci mają wątpliwości.

Dokument to „mapa drogowa realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.

- Cieszymy się, że trwający 2 tygodnie szczyt się zakończył. Jednak trudno mówić o sukcesie, raczej udało się uniknąć spektakularnej porażki – ocenił na antenie TOK FM Patryk Białas, ze stowarzyszenia "Bo miasto".

Magdalena Skłodowska z portalu wysokienapiecie.pl dodała, że gdyby nie udało się osiągnąć porozumienia, to źle wróżyłoby to na przyszłość. - Kiepsko świadczyłoby to też o Polsce, że nie umiała tak poprowadzić szczytu, aby doszło do kompromisu. Jednak cieszmy się, że prawie 200 państwa w końcu się dogadało. To dobry sygnał – podkreśliła Skłodowska.

Przeciągany koniec

Negocjacje pakietu przeciągnęły się o dobę, ponieważ koniec COP24 planowano na piątek. Pakiet Katowicki został przedstawiony na sesji plenarnej COP, która rozpoczęła się od minuty ciszy dla uczczenia negocjatorki, która zmarła w piątek, w trakcie szczytu.
Raport stwierdza, że wysiłki w celu ograniczenia wzrostu średniej temperatury są obecnie niewystarczające, a dodatkowo należy dążyć do ograniczenia tego wzrostu o 1,5, a nie o 2 stopnie, jak zapisano w Porozumieniu paryskim.

Realizacja porozumienia paryskiego wymusza jednakowe reguły gry dla wszystkich krajów w zakresie rozliczania się z działań na rzecz klimatu. Rządy mają też zaktualizować swoje plany działań dla klimatu do 2020 r .

Według Białasa zapisy raportu są "mało ambitne". - Znamienne było właśnie to przesuwanie sesji, czy to, że wiele zagranicznych osobistości pod koniec szczytu walczyło o to, żeby doprowadzić do końca te toczące się w sposób ociężały negocjacje – mówił członek stowarzyszenia "Bo miasto".

Dziennikarka portalu wysokienapiecie.pl nie była aż tak krytyczna.- Porozumienie z Katowic daje solidne podstawy to tego, żeby wymagać więcej. Potrzebujemy liderów, którzy pójdą dalej i przedstawią konkretne zobowiązania – mówiła Małgorzata Składkowska.

Prezydent zadowolony

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze złożył gratulacje na ręce prezydenta COP24 Michała Kurtyki. - Konf. Klimatyczna ONZ COP24 w Katowicach kończy się SUKCESEM! Osiągnięto porozumienie i „pakiet katowicki” - „Katowice rule book” jest PRZYJĘTY. Gratulacje dla Pana Min. Michała Kurtyki - Prezydenta COP24 i Pana Min. Rafała Bochenka odpowiedzialnego za organizację. Brawo! - napisał prezydent.

Antynagroda dla Polski

Na szczycie klimatycznym Polska został uhonorowana antynagrodą "Skamielina Roku" przyznawaną przez organizacje ekologiczne. Za promocję węgla, działania na rzecz ograniczenia ambicji w trakcie negocjacji klimatycznych oraz niewpuszczenie do Polski aktywistów klimatycznych. "Skamielina Roku" została przyznana zarówno polskiej prezydencji, jak i polskiemu rządowi.

Pierwszy raz w historii ta nagroda została przyznana gospodarzowi szczytu klimatycznego.

Ile kosztuje nas zanieczyszczone powietrze w Warszawie?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM