Szef spółki ds. budowy CPK broni inwestycji. "Lotnisko Chopina jest dla Polski jak za ciasne ubranie"

Po co Polakom gigantyczne nowe lotnisko za kilkadziesiąt miliardów złotych? - Bez niego trudno będzie się rozwijać - uważa dr Jacek Bartosiak, prezes spółki celowej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie.

Według planów rządu Centralny Port Komunikacyjny, czyli nowe lotnisko z węzłem kolejowym i drogowym, ma powstać do 2027 roku na terenie gminy Baranów. Inwestycja ma pochłonąć 37 miliardów złotych.

Szef spółki celowej do sprawy budowy CPK zapewnia, że Polska potrzebuje nowego lotniska. - 180 milionów mieszkańców centralnej Europy nie ma dogodnego hubu, żeby latać do Azji czy Ameryki. A Polska jest idealnym miejscem dla takiej inwestycji – mówi dr Jacek Bartosiak.

Według niego CPK to nie jest przejaw megalomanii władzy. - Nie możemy korzystać z węzłów komunikacyjnych w innych krajach. Każdy walczy o drogi, koleje, lotniska, bo chce być skomunikowany ze światem. Budowa takich węzłów daje podstawy do powstania sieci dostaw. Firmy mogą się rozwijać. Bez tego będzie nam trudno – przekonywał Bartosiak.

Szef spółki celowej ds. Budowy CPK podkreślał, że stołeczne Lotnisko Chopina nie spełnia już potrzeb naszego społeczeństwa. - Jego rozbudowy są to tylko prowizoryczne. Jest jak za ciasne ubranie, w które nasz kraj już się nie mieści – mówił dr Jacek Bartosiak.

Obiecywał, że powstanie CPK nie spowoduje zamknięcia regionalnych portów lotniczych w Polsce. - Modele ruchu lotniczego pokazują, że jest duży potencjał, żeby latać pomiędzy niedużymi lotniskami i to jest w porządku, bo przyrost ruchu, rosnąca liczba pasażerów sprawiają, że jest miejsce dla Centralnego Portu Komunikacyjnego – wyjaśniał dr Bartosiak.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Skąd wziął się pomysł budowy CPK?
 • Czy będzie można je rozbudować?
 • Co dalej w relacjach USA i Chin?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Szef spółki ds. budowy CPK broni inwestycji
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 11 razy 9

  To nic, że lotnisko nigdy nie powstanie. Ważne ilu pisowców tam miękko wyląduje... (na ciepłych posadkach)

 • borubar_perejro

  Oceniono 14 razy 8

  CPK to jest projekt gigantycznej korupcji politycznej. Do przedsiębiorców został nadany komunikat "Mamy całe wagony forsy. Chcesz się podłączyć? No to wiesz, co robić".
  W korumpowaniu PiS jest świetny.

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 6

  ...180 milionów mieszkańców centralnej Europy nie ma dogodnego hubu, żeby latać do Azji czy Ameryki......
  obsmialem sie jak norka, zajadow dostalem.

 • kemor234

  Oceniono 6 razy 4

  Przez 3 lata Pis nie zdołał praktycznie nic wybudować. I nie wybuduje, bo pieniądze Polaków wydaje gó...e na swoje potrzeby i propagandę.
  Sam "pomysł" budowy takiego monstrum to oczywiście utopia, ale przez parę latek można będzie doić niezłą kasiorę

 • dobroslawa4

  Oceniono 10 razy 4

  Słuchałam audycję.. Na pytanie zamiast odpowiedzi na temat było tzw. Lanie Wody. Wszystko tylko nie na temat.

 • konigin

  Oceniono 3 razy 3

  "180 mln mieszkańców centralnej Europy nie ma dogodnego huba...", hoho, co za skromne wyliczenia tylko tą centralną Europa to wg pisowskiego dra to o Białoruś i Ukrainę chyba zahacza.

 • diabetyczka

  Oceniono 5 razy 3

  Dlaczego przytaczają w gazecie opinie urzędników, które już zostały wyznaczone na wysokie stanowiska związane z budową CPK, a nie ma opinii ekspertów, finansistów, tych co się znają na rzeczy w tym temacie? To tak, jakby pytali księdza wyznaczonego na proboszcza, czy budowa świątyni jest potrzebna.

 • elemir

  Oceniono 11 razy 3

  A co ma facet powiedzieć?

  Robimy coś zupełnie bez sensu, co zostanie natychmiast przerwane gdy tylko PiS straci władzę?

 • Oceniono 4 razy 2

  Myślę, że kilku(dziesięciu) Polakom to lotnisko na pewno się przyda. Przytulną co mają przytulić i do tego wiernie, lojalnie podzielą się z matką-partią.
  Ot co... Business po polsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX