"Konstytucja" tak samo polityczna, jak koszulka Radia Maryja? Spór publicystów

Sędziowie mogą nosić koszulki z napisem "Konstytucja" czy jednak powinni się od tego powstrzymać? - Niech ludzie noszą, co chcą, ale dla mnie to jest sygnał pewnej identyfikacji po określonej stronie sporu - mówił w TOK FM Bogusław Chrabota, red. naczelny "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, wybrana przez PiS i Kukiz'15, przyjęła uchwałę, zgodnie z którą sędzia noszący koszulkę z napisem "Konstytucja" łamie zasady etyki zawodowej. Ma chodzić o ochronę apolityczności sędziów. 

- Prywatnie sędziowie mogą nosić, co chcą, ale kiedy występują w sferze publicznej, gdzie może pojawić się zarzut, że opowiadają się w kwestiach politycznych, powinni być raczej dość neutralni, to znaczy nie powinni eksponować swoich poglądów politycznych - stwierdził Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". 

Jego zdaniem koszulka z napisem "Konstytucja" została wpisana w debatę polityczną w Polsce. - Nikt z jednej strony nie może powiedzieć, że konstytucja jest czymś upartyjnionym, ale ta konkretna koszulka, którą nosi opozycja, uczyniła z tego element symbolu politycznego, pewnej rozgrywki - zaznaczył. 

Dodał, że sugerowałby, aby sędziowie w miejscach publicznych takich koszulek nie nosili, ponieważ mogą być wątpliwości co do ich stronniczości. 

Z kolei Piotr Zaremba, obecnie dziennikarz niezależny, zaznaczył, że nie ma wyraźnego zdania w tej sprawie, ale nie dziwi się, że problem się pojawił. 

- To jest opowiedzenie się po jakiejś stronie w debacie politycznej. Jest pytanie, czy sędzie ma prawo uczestniczyć w debacie, która dotyczy kształtu sądownictwa. Można powiedzieć, że oni bronią niezawisłości właśnie uczestnicząc w tej debacie, ale z drugiej strony to się łączy z określonymi sympatiami - podkreślił. 

Zdecydowanie innego zdania była Agata Szcześniak z OKO.press. - To nie jest koszulka partyjna. To nie jest symbol jakiejś konkretnej siły politycznej - stwierdziła, tłumacząc, że dla sędziów jest to symbol niezależności. - Nie widzę tu nic, co by mnie oburzało - dodała. 

A może odwrócić sytuację?

Bogusław Chrabota zaproponował odwrócenie sytuacji. - A gdyby na jakiejś uroczystości pojawił się znany sędzią w koszulce Radio Maryja albo Telewizji Trwam? - pytał dziennikarz. 

Agata Szcześniak i prowadząca program Dominika Wielowieyska od razu zaprotestowały przeciwko porównaniu tych dwóch sytuacji. 

- To jest to samo - stwierdził Chrabota, tłumacząc, że według niego koszulka z napisem "Konstytucja" wpisuje  się w emblematyzację życia politycznego.

Zaznaczył jednak, że nie popiera uchwały nowej KRS. - Niech ludzie noszą, co chcą, ale dla mnie to jest sygnał pewnej identyfikacji po określonej stronie sporu - wyjaśniał, zaznaczając, że jest przeciwny pouczaniu sędziów w tej sprawie. 

Zaremba uznał, że jest bardziej radykalny w tej kwestii: - Sędzia nawet w sprawach, które dotyczą jego zawodu, powinien być bardzo powściągliwy w manifestowaniu swoich poglądów. Człowiek, który idzie do sądu, nie powinien mieć poczucia, że sędzia, który sądzi w jego sprawie, jest po drugiej stronie niż on - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Waldemar Buda (PiS): Byłbym ostrożny w ściganiu ludzi, którzy nakładają pomnikom koszulki

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM