Starsze osoby w czasie świąt są porzucane w szpitalach. Lekarze mówią "dość!"

"Szpital to nie przechowalnia, nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu" - to jedno z haseł kampanii społecznej "Wspólne Święta" zorganizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie.

Jak podkreślają lekarze, poprzez swoją akcję chcą nagłośnić problem starszych pacjentów, których bliscy, mimo braku wskazań medycznych, oddają ich na święta do szpitali.

Hasło "„Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu" ma dać do myślenia rodzinom i opiekunom.

- W praktyce wygląda to tak, że rodzina przywozi pacjenta do szpitala i po pewnym czasie oddala się, nie odbiera telefonów. Albo odbiera i  informuje, że nie może go odebrać tego samego dnia, a dopiero za jakiś czas - mówi Michał Matuszewski z Komisji Młodego Lekarza.

Lekarze przypominają, że hospitalizacja powinna dotyczyć osób, które wymagają tego z powodu wskazań medycznych. Poprzez swoją akcję chcą podkreślić, jak poważny jest to problem społeczny.

Dlatego w szpitalach na Mazowszu, ale nie tylko, pojawią się plakaty, na których zderzony zostaje obraz szczęśliwych, starszych osób spędzających święta w otoczeniu rodziny oraz najbliższych i tych samotnych, podpartych laską, na pustym szpitalnym korytarzu.

By oplakatować szpitale młodzi lekarze prowadzili aukcję charytatywną, z której całkowity dochód przeznaczono na kampanię. "Nie milczymy - działamy, zanim przyjdą... kolejne Święta" - apelują na profilu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM