Zdzisław Sokal odwołany przez prezydenta. Andrzej Duda ma nowego przedstawiciela w KNF

Prezydent Andrzej Duda odwołał z funkcji swego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego Zdzisława Sokala, w jego miejsce powołał Cezarego Kochalskiego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Zdzisław Sokal pozostanie w KNF, ale będzie reprezentował Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jako przedstawiciel BFG nie będzie mógł już głosować podczas Komisji Nadzoru Finansowego. 

Zmianę tę skomentowano w audycji EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka 
Macieja Głogowskiego. - Teraz pan prezydent będzie mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że Zdzisław to nie jest jego człowiek - ocenił menedżer Jarosław Sroka, członek zarządu  Kulczyk Holding. 

"Zdzisław ma plan"

O Sokalu zrobiło się głośno po wybuchu afery KNF. Jako Zdzisław pojawił się w nagraniu rozmowy, jaką w marcu tego roku odbyli: były już szef KNF Marek Chrzanowski oraz właściciel m.in. Getin Noble Banku Leszek Czarnecki. 

Chrzanowski mówił o Sokalu, że "ma plan" dotyczący doprowadzenia do przejęcia banku Czarneckiego przez inny i dokapitalizowania go. 

Cezary Kochalski jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji oraz studia podyplomowe w Uniwersytecie w Stirling (Wielka Brytania) w zakresie rachunkowości i finansów.

Kochalski jest autorem ponad stu publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, analizy finansowej, controllingu, zarządzania strategicznego, rachunkowości zarządczej oraz zarządzania wartością.

TOK FM PREMIUM