Polscy Tatarzy nie chcą w swoim sąsiedztwie kurzych ferm. Na pomoc idzie PO

Tatarska społeczność z Podlasia protestuje przeciwko planom budowy przemysłowych kurników w bezpośrednim sąsiedztwie Kruszynian, gdzie znajdują się zabytkowy meczet i mizar.

Wokół Kruszynian, które Tatarzy zamieszkują od blisko 400 lat, miałyby powstać kurniki na ponad pół miliona ptaków.

Zdaniem przewodniczącego tatarskiej muzułmańskiej gminy wyznaniowej Bronisława Talkowskiego, pomysł jest jednoznacznie szkodliwy. - Oprócz tej wizerunkowej sprawy, to jeszcze tam powstanie masa smrodu, który nie będzie służył mieszkańcom, ani przyjezdnym – podkreśla.

Na ratunek Tatarom idzie PO. Poseł tej partii Robert Tyszkiewicz przypomina, że Kruszyniany znajdują się na obszarze Natura 2000, a w samej miejscowości są pomniki historii RP - meczet i muzułmański cmentarz.

Tyszkiewicz napisał w tej sprawie interpelację do ministra środowiska, domaga się w niej ustanowienia na terenie Kruszynian ścisłej ochrony krajobrazowej.

W walce z kurnikami Tatarzy nie są osamotnieni. Pod petycją o zablokowanie budowy podpisało się 250 osób - większość mieszkańców okolicznych wsi.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. W 2016 roku przedsiębiorca Marek Mentel  planował wybudować w Kruszynianach kurniki na 240 tys. brojlerów. Wtedy mieszkańcy zablokowali inwestycję.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (59)
Polscy Tatarzy nie chcą w swoim sąsiedztwie kurzych ferm. Na pomoc idzie PO
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 26 razy 20

  Kruszyniany i Bohoniki to są unikatowe miejsca w Polsce. Resztki Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Budowa przemysłowego kurnika w takim miejscu to zbrodnia. Tatarzy Polscy są najwierniejszymi od stuleci Obywatelami Rzeczypospolitej, jak mało która, zasłużoną dla Polski społecznością.

 • bergamaska

  Oceniono 22 razy 16

  Byłam tam.To jest część naszej historii,Nie wolno tego w ten sposób zniszczyć.Ten teren powinien być pod całkowitą ochroną! To jest unikat w skali światowej.

 • seroo1

  Oceniono 21 razy 13

  Prymityw poczuł swoich u władzy to znowu kombinuje z tanią inwestycją.
  Tępy chooju, masz milionów jak nas..rane, skoro zabierasz się za taka budowę, ale żal Ci kilkuset tysiecy, żeby kupić gdzieś dalej kawałek ziemii????
  Niech zgadnę, jeździsz nówką salonowym Mercedesem S-classe 5,0 w gazie...

 • jael53

  Oceniono 14 razy 12

  Mam wrażenie, że nie tylko Tatarzy, ale większość mieszkańców zgodnie jest przeciwna takim inwestycjom. I tę zgodność należy mocno podkreślić . Nie tylko w Kruszynianach.

 • kar.as

  Oceniono 11 razy 9

  Co rusz, to przemysłowe chlewy i fermy. Kto przeżre te góry mięsa niskiej jakości? Kto kupi te kopy jaj z symbolem "3" (których sprzedaż i tak jest zakazana w EU)? Kto zapłaci za zanieczyszczenie środowiska? Taka ferma to nie kurnik na 12 ptaszków.

 • 2fat

  Oceniono 8 razy 6

  Problem z tym że trzeba mieć do zablokowania tego podstawę prawną. Mam nadzieje że jest do załatwiienie choćby jako obszar o swoistej tradycji kulturowej. Coś powinno się znaleźć.

 • starszy-65

  Oceniono 8 razy 4

  Jak dla mnie to mają rację !!!

 • 174pit

  Oceniono 5 razy 3

  Proponuję najpierw postawić takie gigakurniki od nawietrznej domów, w których mieszkają wszyscy urzędnicy wydający zgody na takie "inwestycje" i dopilnować, żeby spędzali tam przynajmniej 8 godzin dziennie. A jak po roku zaakceptują to sąsiedztwo, to wtedy nie ma przeciwwskazań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX