Marcin Horała (PiS) o sektorze bankowym: Dla dużej liczby poważnych misiów warto byłoby tutaj coś zaburzyć

- Jest jakiś interes ogólnie w zachwianiu obecnego systemu bankowego, który ma kilka cech, które pewnie paru potężnym siłom są nie w smak - mówił w TOK FM poseł Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT.
Zobacz wideo

Zdaniem Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, afera KNF i  zainteresowanie mediów kierowaną przez niego instytucją, ma głębsze przyczyny. W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" stwierdził, że chodzi o jego sprzeciw wobec wejścia Polski do strefy euro

- Czy to dobry kierunek poszukiwań? KNF to odprysk wielkiej walki dwóch ogromnych płyt tektonicznych: za euro i przeciw euro? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel

Według posła Marcina Horały z PiS, przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. VAT, w tej sprawie nakłada się na siebie kilka czynników. - Podstawowym elementem jest taka potrzeba po stronie opozycji, żeby po pierwsze, wobec licznych afer po tamtej stronie, natworzyć jakichś afer po drugiej stronie - mówił gość TOK FM. 

Duże misie chcą zaburzyć sektor?

Drugim elementem jest zdaniem polityka "osobisty interes pana Leszka Czarneckiego, który nie chciał setek milionów z własnej kieszeni dopłacać do swojego banku, po to, żeby był bezpieczniejszy dla klientów, żeby nie groziły mu zawirowania". 

Kolejny czynnik to zmiana polskiego systemu bankowego. - Jest jakiś interes ogólnie w zachwianiu obecnego systemu bankowego, który ma kilka cech, które pewnie paru potężnym siłom są nie w smak. Na przykład to, że opodatkowano banki - tłumaczył Marcin Horała

Jego zdaniem międzynarodowym bankom również "na pewno nie jest w smak repolonizacja sektora". - To, że udział polskiego kapitału w sektorze w trzy lata wzrósł z ponad 30 proc. do ponad 50 proc. No więc na pewno dla dużej liczby ważnych, poważnych misiów, dużych graczy warto byłoby tutaj cokolwiek zaburzyć i te trendy odwrócić - stwierdził. 

Podkreślił jednak, że na aferę KNF oraz zainteresowanie NBP nałożyło się także "karygodne zachowanie" byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. 

- Wielkie siły? Grube misie? O kim pan mówi? - dopytywał Jan Wróbel. 

- Na przykład duże międzynarodowe banki. One na pewno chciałyby mieć większy udział w rynku w Polsce, a nie mniejszy. I na pewno chciałyby nie płacić podatku bankowego. 

Dodał też, że wiadomo, iż duże międzynarodowe firmy mają swoje przełożenia medialne, polityczne itd.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jakie informacje trafiały do posłów ws. VAT we wcześniejszych latach?
  • czy doradcy z firm consultingowych mogą pracować w sektorze publicznym?
  • o komisji śledczej ds. VAT;
  • o decyzji TSUE;
  • czy Donald Tusk będzie przesłuchiwany przed komisją ds. VAT?

Horała o liście ambasador USA do premiera: Stany Zjednoczone zawsze dbają o zagraniczny kapitał amerykański

TOK FM PREMIUM