"Zimna wojna" bliżej Oscara. To nie jedyny polski film z szansami na prestiżowe wyróżnienie

"Zimna wojna" na shortliście do Oscara. Film Pawła Pawlikowskiego z szansą na nagrodę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Podobnie jak polsko-kazachska "Ayka" Siergieja Dworcewoja. Na tym polskie szanse się jednak nie kończą.

Na shortliście znalazł się też krótkometrażowy film dokumentalny Anny Zamneckiej - "Komunia". Debiut polskiej reżyserki zdobył w ubiegłym roku Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Listę kandydatów do nominacji ogłosiła w nocy Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, polski kandydat do Oscara, znalazła się na shortliście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Podobnie jak "Ayka" Siergieja Dworcewoja. To koprodukcja polsko-kazachska. Dziewięć filmów wybrano z 87 zgłoszonych.

Pozostałe filmy z szansami na Oscara, na najbardziej prestiżowe wyróżnienie, to kolumbijski "Sny wędrownych ptaków" w reż. Cristiny Gallego i Ciro Guerry, duński obraz "Winni" Gustava Moellera, niemiecki film "Work without Author" Floriana Henckela von Donnersmarcka, libańskie "Kafarnaum" Nadine Labaki, japoński film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy, południowokoreańskie "Płomienie" Lee Chang-Donga oraz "Roma" Alfonso Cuarona.

Film meksykańskiego reżysera ma trzy nominacje do Złotych Globów. "Zimna wojna" nie dostała ani jednej.

"Ayka" w reżyserii Siergieja Dworcewoja to koprodukcja kazachsko-rosyjsko-niemiecko-polska. Film opowiada historię młodej Kirgizki, która mieszka i pracuje nielegalnie w Moskwie. Bohaterka odrzuca swojego nowonarodzonego syna i zostawia go w szpitalu, jednak po pewnym czasie rozpoczyna desperackie poszukiwania porzuconego dziecka. Zdjęcia do "Ayki" to dzieło wybitnej operatorki (i reżyserki) Jolanty Dylewskiej, która współtworzyła m.in. "W ciemności" Agnieszki Holland i "Tulpana" Siergieja Dworcewoja.

"Zimna wojna" obsypana nagrodami

Przypomnijmy, że poprzedni film Pawlikowskiego - "Ida" - zdobył Oscara w 2014 roku, dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

"Zimna wojna" w sobotę rozbiła bank, podczas tegorocznej edycji Europejskich Nagród Filmowych. Obraz Pawła Pawlikowskiego został nagrodzony w kategoriach najlepszy europejski film roku, najlepszy reżyser i scenarzysta, najlepszej europejskiej aktorki roku dla Joanny Kulig oraz najlepszego montażysty.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia. Laureatów poznamy 24 lutego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM