Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza. Przyczyny i jak go zwalczyć

Nieprzyjemny zapach z ust często utrudnia nam życie. Jakie są jego przyczyny i jak go zwalczyć?

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy, są dość powszechnie znane. W pierwszej kolejności należy ich szukać w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Najczęstsze przyczyny to niedokładne mycie zębów, dziąseł oraz języka.

Nieprzyjemny zapach z buzi może mieć też związek z chorobami, np: próchnicą czy bakteryjnym zapaleniem dziąseł.

Wśród przyczyn halitozy wymienia się też: przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i oddychanie przez usta, co prowadzi do zmniejszenia dopływu śliny i wysuszenie ślinianek.

Jednakże, przyczyny nieświeżego oddechu mogą znajdować się także poza jamą ustną – choć to rzadsze przypadki. Czasami brzydki oddech towarzyszy chorobie wrzodowej i nieżytom żołądka, zespołowi złego wchłaniania czy uchyłka w jelitach.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust?

Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust najlepiej zacząć od usunięcia jego przyczyn. Należy pamiętać o dokładnym i prawidłowym myciu oraz dbaniu o całą jamę ustną. Osobom, które borykają się z halitozą najczęściej zaleca się stosowanie preparatów wzbogaconych o cynk. Ma on zdolność wiązania i neutralizowania związków siarki, które mają wpływ na "powstawanie" nieprzyjemnego zapachu.

Doskonale sprawdzają się także pasty o działaniu antybakteryjnym. Niezbędne są także regularne wizyty u stomatologa.

Jeśli nieprzyjemny zapach z ust wiąże się z problemami z żołądkiem, należy koniecznie zbadać się u specjalisty gastrologa.

DOSTĘP PREMIUM