W Wigilię wreszcie przemówią? "Zwierzęta mówią do nas nieustannie. Przestaliśmy ich słuchać"

Ze zwierzakiem łatwo się zaprzyjaźnić, szczególnie poprzez zabawę. Które zwierzęta lubią się bawić w podobny sposób, jak ludzie?
Zobacz wideo

Zwierzęta mówią do nas nieustannie, ale niestety my ich nie słuchamy. Jednak nie chodzi tu o "wigilijną" ludzką mowę - a raczej o język ciała. Problem w tym, że my zatraciliśmy już umiejętność jego odczytywania. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli się ze zwierzętami rozmawiać i bawić - nie tylko w Wigilię - przekonywała Dorota Sumińska, znana warszawska weterynarz, która pracuje także jako dziennikarka telewizyjna i radiowa, a w TOK FM prowadzi audycję Wierzę w Zwierzę. Jest również autorką wielu publikacji: poradników, biografii, powieści i książek podróżniczych dla dorosłych i dla dzieci

Które zwierzęta lubią się bawić?

Jak przekonywała Dorota Sumińska - bawią się wszyscy, którzy są mali. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Tylko niektóre gatunki zajmują się zabawą w dorosłym życiu.

- Wolno żyjące, dzikie zwierzęta bawią się, kiedy są małe. Później przestają, choć nie wszystkie. Jest kilka takich gatunków, które, podobnie jak ludzie, lubią bawić się w sport - tłumaczyła Sumińska.

Jakie to gatunki? - Na przykład ptaki krukowate bardzo lubią bawić się w ludzki sposób. Szczególnie wrony. Bardzo lubią się ślizgać i robią to podobnie jak my. Bardzo też lubią zjeżdżać z górki, na przykład na kawałku plastiku - mówiła weterynarz.

Z kolei psy i koty bawią się jak dzieci. I dotyczy to nawet tych bardzo starych już zwierząt.

- Wynika to z tego, że w porównaniu z wilkiem, pies domowy jest mocno zdziecinniały, kot podobnie. Dorosłe wilki bawią się tylko z młodszymi, kiedy je niańczą. W nas, tak jak w kocie czy psie, zostało dziecko, które chce się bawić. Do końca życia - przekonywała Dorota Sumińska.

I gorąco namawiała do słuchania swoich zwierząt i wspólnej z nimi zabawy, nie tylko w święta, gdy mamy na to więcej czasu. W końcu przynosi to radość obu stronom, więc każdy na tym korzysta.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji. Dowiesz się:

  • Czy są zwierzęta, które nigdy się nie bawią?
  • Czemu psy się ślinią?
  • Jak poradzić sobie z kotem agresorem?
  • Jak bawią się psy, a jak koty?

DOSTĘP PREMIUM