Szpitale powiatowe alarmują, że będą musiały likwidować łóżka. Piszą list do ministra zdrowia

Rząd każe płacić więcej, ale nie daje na to środków. Powiatowe szpitale alarmują, że taka polityka może skutkować "problemem z zabezpieczeniem opieki medycznej w powiatach".

Szpitale skarżą się na wzrost kosztów związanych z wynagrodzeniami, które nie znajdują pokrycia w przychodach placówek. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe normy zatrudnienia dla pielęgniarek - w wyniku których więcej z nich miałoby uzyskać pracę w szpitalach. Związkowcy przekonują jednak, że większość placówek nie jest w stanie zatrudnić tak dużej liczby osób.

- W ostatnim czasie wprowadzono trzy regulacje prawne, które nakładają na szpitale powiatowe obowiązek poniesienia istotnych wydatków, a jednocześnie nie skutkują przekazaniem podmiotom leczniczym dodatkowych – ponad planowane – środków finansowych z budżetu państwa, jak również z NFZ – czytamy w liście OZP Szpitali Powiatowych adresowanym do ministra zdrowia.

Oprócz nowych norm dotyczących zatrudnienia pielęgniarek i wyższych pensji dla lekarzy specjalistów, na trudną sytuację finansową szpitali powiatowych wpływa również wzrost cen prądu i postępująca inflacja.

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, rosnące koszty funkcjonowania szpitali mogą spowodować, że w części z nich będą likwidowane łóżka dla pacjentów. - Zobaczymy w styczniu, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o szpitale, które zlikwidują łóżka. W niektórych placówkach będą to naprawdę będą ilości. Spowoduje to problem z zabezpieczeniem opieki medycznej w powiatach - mówi Waldemar Malinowski prezes OZPSP.

 - Trudno się oprzeć wrażeniu, że działania te podejmowane są w sposób celowy, a celem ich jest doprowadzenie do likwidacji łóżek, a nawet części szpitali powiatowych bez oglądania się na skutki społeczne takich decyzji, ponieważ nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że Ministerstwo Zdrowia nie zdaje sobie sprawy z oczywistych skutków prowadzonej wobec naszych szpitali polityki – kończy swój list do ministra Szumowskiego Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Członkowie OZPSP protestowali we wtorek w tej sprawie przed gmachem resortu zdrowia.

Związek alarmował w tej sprawie już we wrześniu. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM