"Odwracanie kota ogonem". Rzecznik SN o oskarżeniach prezydenta Dudy pod adresem sędziów

- Nie wiem, czy odbiorcy nie traktują czasem tych słów jako wyrazu rozgoryczenia związanego z tym, że został przymuszony do podpisania nowelizacji o SN - mówił w Poranku Radia TOK FM Michał Laskowski, rzecznik i sędzia Sądu Najwyższego.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która w listopadzie została w ekspresowym tempie przyjęta przez Sejm. Nowela w praktyce cofa wszystkie zmiany w SN, które wcześniej wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość.

Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o SN.

Dzień po podpisaniu nowelizacji Andrzej Duda, w wystąpieniu na corocznym zgromadzeniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, skrytykował sędziów SN, którzy po wydaniu przez TSUE październikowego postanowienia o środkach tymczasowych powrócili do pracy. Prezydent stwierdził, że złamali oni konstytucję, a ich działanie to "anarchia".

"Rzucanie oskarżeń to odwracanie kota ogonem"

- Nie możemy się z tym zgodzić. Działania, które podjęliśmy, są oparte na decyzji trybunału w Luksemburgu - mówił w Poranku Radia TOK FM Michał Laskowski, rzecznik i sędzia Sądu Najwyższego.

Gość Jacka Żakowskiego przypomniał, że sam prezydent brał udział w tworzeniu przepisów, które zakwestionował TSUE. - Spójrzmy na fakty. Prezydent stworzył ustawę, przez którą doszło do dużego zamieszania. Były protesty społeczne. Ustawa nadszarpnęła wizerunek Polski na świecie. Nastąpił bałagan w sądzie - wyliczał sędzia Laskowski. 

- Pytanie, czy słowa prezydenta zostały potraktowane śmiertelnie poważnie. Nie wiem, czy odbiorcy nie traktują czasem tych słów jako wyraz rozgoryczenia związanego z tym, że został przymuszony do podpisania nowelizacji o SN - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego. 

A co jeśli słowa prezydenta trzeba potraktować poważnie? - To trzeba wprowadzić stan wyjątkowy, czy nie wiem, co jeszcze. To jest niezgodne z rzeczywistością. Gdyby doszło do postępowania karnego, w którym zarzut postawiono by prezesom sądów, że dopuścili do orzekania sędziów, którzy na podstawie postanowienia TSUE wrócili do orzekania, to byłoby kuriozalne i szeroko komentowane na świecie. Rzucanie oskarżeń na sędziów to odwracanie kota ogonem - podsumował Michał Laskowski. 

"KRS wybrana w sposób nieprawidłowy"

Jacek Żakowski pytał też rzecznika SN o nową Krajową Radę Sądownictwa. - Trzeba zauważyć, że w bardzo wielu sądach przeprowadzono ankiety, dotyczące stosunku do KRS. Miażdżąca większość oceniła, że nie spełnia ona swoich zadań. Chcą, żeby członkowie KRS podali się do dymisji - mówił Michał Laskowski. 

- Sposób rekrutacji do KRS jest nieprawidłowy. Jej członków nie powinien wybierać Sejm - dodał rzecznik Sądu Najwyższego.

Jak mówił gość Poranka Radia TOK FM, wątpliwości wokół sędziów wybieranych przez nową KRS jest coraz więcej. - Najpewniej będzie szereg wniosków o wyłączenia tych sędziów - ocenił Laskowski. 

Co stanie się, jeżeli unijny trybunał uzna w marcu, że decyzje nowej KRS nie mają mocy?

- Nie mamy żadnego planu B. Gdyby się tak stało, potrzebne byłoby działanie ustawodawcy. To chyba jednak za wcześnie na takie dywagacje. Staramy się działać w krótszej perspektywie, bo racjonalne metody przewidywania przyszłości zawodzą - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (69)
"Odwracanie kota ogonem". Rzecznik SN o oskarżeniach prezydenta Dudy pod adresem sędziów
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 27 razy 23

  Faszyści, otwarcie atakują konstytucyjny

  organ władzy państwowej - sądownictwo.

  To nie wróży dobrze dla Polski...

 • zwierz-jerzy

  Oceniono 21 razy 21

  PAD goni w piętkę albo ma najwyraźniej jakiś kłopot z głową. Na jego miejscu przebadałbym się.

 • klarneta8

  Oceniono 23 razy 19

  PAD, to czlowiek wyznaczony przez prezesa do specjalnych zadan. Wstyd, bo to dr prawa,a zachowuje sie jak uczniak, ktory nie potrafi czytac ze zrozumieniem, po prostu zadufany w sobie - nieuk.

 • wujojano

  Oceniono 17 razy 17

  PiS-owcy przedstawiają swoją ustawę jako sposób na wprowadzenie w życie postanowienia TSUE. Tymczasem w takiej roli jest ona zbędna, bo postanowienie obowiązuje i bez tego. Równie dobrze mogliby twierdzić, że stosowalność każdego wyroku sądu trzeba potwierdzić osobną ustawą. Ta ustawa więc była potrzebna w pierwszej kolejności jako listek figowy przed własnym elektoratem, przed którym odgrażali się, że "nie ulegną dyktatowi". Teraz zaś okazuje się, że drugim celem było oskarżanie sędziów realizujących postanowienie TSUE o działanie bezprawne. Jak słusznie zauważył Laskowski, jest to klasyczny manewr PiS-owski, czyli odwracanie kota (sic!) ogonem.

 • optymistaa43

  Oceniono 15 razy 15

  PiSowcy,waszprezydent na polecenie miotajacego sie w prawach kurdupla robi z siebie idiote.

 • wujtommy102

  Oceniono 14 razy 14

  Krótkie rządy PIS spowodowały, że prawnik kojarzy się teraz z krętaczem , manipulantem i nieukiem ale o bardzo dobrze wynagradzanym , a całe nauka prawa to zwykłe szamaństwo.

 • kolesio2

  Oceniono 14 razy 14

  <<Prezydęt << DU.a Hańbą Polski. Myślałem,że Lech K to było dno ,ale ten puka od spodu.

 • mariuszet

  Oceniono 13 razy 13

  Ktoś się dziwił, że PAD dostał doktorat z prawa, a ja się dziwię, że jest on w ogóle skończył studia prawnicze, bo jego rozumienie prawa jest niższe niż przeciętnego obywatela, laika prawnego.

 • ewulka987

  Oceniono 13 razy 11

  Takiego miałkiego i niedouczonego pRezydenta jeszcze nasz kraj nie miał .Nigdy nie oopierałam komunistów ,ale Jaruzelski jako prezydent mniej wyrządził szkód krajowi niż ten mięczak i "bezgłowy" obrońca konstytucji INACZEJ. Patrzę jako emerytka na tego człowieka i zastanawiam się dlaczego uwłacza on naszej inteligencji, choć jest świadomy jak wielu z nas ma wyższe wykształcenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX