Użytkowanie wieczyste. Co się zmieni w 2019 roku?

1 stycznia 2019 roku w życie wchodzi nowa ustawa, która znosi użytkowanie wieczyste. Co rząd da nam w zamian.

Chodzi o ustawę, na mocy której użytkowanie wieczyste terenów, na których stoją bloki czy domy jednorodzinne, zostanie przekształcone we współwłasność tych gruntów. Zmiana dotyczy ponad dwóch milionów nieruchomości na terenie całej Polski.

Technicznie nic nie trzeba robić, składać żadnych podań. Po prostu, od 1 stycznia 2019 dotychczasowi użytkownicy wieczyści staną się współwłaścicielami. Jednak zmiana użytkowania wieczystego na własność będzie kosztować. Maksymalny okres spłaty to 20 lat, a roczna opłata za przekształcenie ma wynosić tyle, ile wynosiła roczna opłata za użytkowanie.

Ustawodawca zachęca jednak, żeby całą należną opłatę z tytułu zmiany użytkowania wieczystego na własność wnieść wcześniej w całości. Przygotował nawet plan bonifikaty: kto spłaci całość w pierwszym roku - zapłaci o 60 procent mniej, w drugim roku - opłata wyniesie 50 procent, w trzecim - bonifikata wyniesie 40 procent należności i tak, z każdym rokiem - wysokość ulgi będzie pomniejszana o 10 punktów procentowych.

Takie warunki upustu przy opłacie dotyczą tylko tych gruntów, które należą do skarbu państwa.

Tymczasem większość nieruchomości mieszkaniowych jest zlokalizowana na gruntach, które należą do... samorządów.

Te również mogą zaproponować bonifikaty dla mieszkańców, jednak tutaj zasad udzielania rabatu nie reguluje ustawa - o udzieleniu bonifikaty i jej wysokości decydować będzie rada gminy czy sejmik.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM