Andrzej Duda odwołał dwóch ambasadorów, w tym Jana Piekłę, szefa placówki na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda odwołał ambasadorów Polski na Ukrainie i w Korei Północnej. Stanowiska stracili Jan Piekło i Krzysztof Ciebień.

Jan Piekło został odwołany ze stanowiska szefa placówki dyplomatycznej na Ukrainie z dniem 31 stycznia. W tym samym terminie ambasadorem Polski w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej przestanie być Krzysztof Ciebień.

Datowane na 4 grudnia 2018 r. postanowienia prezydenta o odwołaniu ambasadorów opatrzone są kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent odwołał ambasadora na Ukrainie

Jan Piekło polską placówką w Kijowie kierował od 2016 r. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, jego odwołanie, które nastąpiło na wniosek ministra spraw zagranicznych, "nie ma nic wspólnego z oceną stosunków polsko-ukraińskich". - Planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie; mam nadzieję, że następca będzie szybko zaakceptowany przez stronę ukraińską i wtedy ta zmiana będzie mogła być płynna - dodał.

Zanim został ambasadorem Piekło był dziennikarzem i ekspertem związanym z organizacjami zajmujących się m.in. współpracą polsko-ukraińską: Instytutem Mosty na Wschód w Krasiczynie pod Przemyślem oraz Fundacją Współpracy Polsko-Ukraińskiej (z siedzibą w Warszawie i Kijowie). W przeszłości Piekło redagował również elektroniczny magazyn "Forum" poświęcony dialogowi kultur, a w latach 2011-2013 był członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego przy Komisji Europejskiej.

Andrzej Duda odwołał ambasadora w Korei Północnej

W Monitorze Polskim opublikowano też postanowienie o odwołaniu z funkcji z dniem 31 stycznia 2019 r. ambasadora RP w Pjongjangu Krzysztofa Ciebienia. Dyplomata ten kierował placówką w Korei Płn. od września 2014 r. Ciebień jest związany z resortem dyplomacji od 1981 r.; studia w zakresie stosunków międzynarodowych ze specjalizacją chińską ukończył na Wydziale Dalekiego Wschodu Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie (MGIMO).

TOK FM PREMIUM