Prokuratura musi wszcząć postępowanie ws. Macierewicza. Chodzi o jego doniesienie na Tomasza Piątka

Czy wiceprezes PiS Antoni Macierewicz nadużył swojego stanowiska w celu osiągnięcia korzyści służbowej i złożył fałszywe doniesienie? Sąd Rejonowy w Warszawie postanowił, że prokuratura musi zbadać sprawę doniesienia byłego ministra na Tomasza Piątka, autora książki "Macierewicz i jego tajemnice".

- Cieszę się, że polscy sędziowie nie poddają się sytuacji, w której politycy usiłują zastraszać ich i dziennikarzy - powiedział Tomasz Piątek w rozmowie z tokfm.pl.

Sąd wydał postanowienie w środę, ale w czwartek przesłał uzasadnienie do pełnomocnika Tomasza Piątka, dziennikarza "Gazety Wyborczej". W czerwcu 2017 roku ukazała się jego książka "Macierewicz i jego tajemnice". Publikacja o ministrze obrony narodowej szybko stała się bestsellerem. Piątek wskazywał w niej na powiązania wiceprezesa PiS i jego środowiska z Rosją.

Minister zarzucił dziennikarzowi terroryzm

Niedługo potem ówczesny wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk zapowiedział, że Antoni Macierewicz złoży doniesienie do prokuratury na Tomasza Piątka. W lipcu okazało się, że wiceprezes PiS doniósł prokuraturze wojskowej, że podejrzewa dziennikarza o terroryzm (art. 224 kk) i znieważenie organu konstytucyjnego (art. 226 kk). W doniesieniu minister Macierewicz zarzucił Piątkowi, że chce skompromitować Polskę i zepsuć jej dobre relacje z USA oraz prezydentem Donaldem Trumpem.

W marcu 2018 r., dwa miesiące po dymisji Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej, prokuratura umorzyła postępowanie i doradziła politykowi złożenie pozwu przeciwko dziennikarzowi do sądu cywilnego. Wiceprezes PiS nie skorzystał z tej możliwości.

Swoje własne doniesienie do prokuratury złożył za to w kwietniu Tomasz Piątek. Jego zdaniem minister rządu PiS, który zarzucił mu terroryzm i znieważenie konstytucyjnego organu państwa, nadużył swojego stanowiska w celu osiągnięcia korzyści służbowej (art. 231 par. 2 kk) i złożył fałszywe doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (art. 234 kk).

W sierpniu prokuratura wojskowa odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wiceprezesa PiS. - Mówiąc krótko założyli, że Macierewicz składając swoje zawiadomienie o terroryzmie i znieważeniu działał w dobrej wierze - powiedział dziennikarz. Tomasz Piątek złożył zażalenie na decyzję prokuratury do sądu.

Tomasz Piątek o decyzji sądu

W środę sąd podjął decyzję, że prokuratura musi jednak zbadać, czy wiceprezes PiS nie nadużył swojego stanowiska i nie złożył fałszywego zawiadomienia na Piątka.

(...) Zdaniem Sądu już samo złożenie przez urzędującego Ministra zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko interesowi publicznemu (działalności instytucji państwowych) przez dziennikarza grozi wywołaniem "efektu mrożącego" i zniechęceniem od uczestnictwa w debacie publicznej na temat działalności tego Ministra (...)

- Cieszę się z tego, ale w pełni będę się cieszyć wtedy, gdy sprawa powiązań Macierewicza i jego otoczenia z Rosją będzie wyjaśniona. Cieszę się, że polscy sędziowie nie poddają się sytuacji, w której politycy usiłują zastraszać ich i dziennikarzy - powiedział autor książki.

- Analiza przeprowadzona przez sąd jest kolejnym dowodem na to, że Antoni Macierewicz [składając doniesienie - red.] mógł działać w złej wierze. Zamiast wyczerpująco odpowiedzieć na pytania o swoje powiązania z ludźmi Kremla, wiceprezes PiS wolał zarzucić mi terroryzm. W mojej ocenie tak nie postępuje człowiek niewinny. Oczywiście postanowienie sądu nie rozstrzyga o winie wiceprezesa PiS. Potwierdza jednak, że były minister zachowuje się tak, jakby bał się prawdy - podkreślił Tomasz Piątek w rozmowie z tokfm.pl.

Niedawno dziennikarz wydał kolejną książkę poświęconą wiceprezesowi PiS pt. "Macierewicz. Jak to się stało?".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Antoni Macierewicz. Pozew Macierewicza przeciwko Piątkowi. Czy polityk PiS nadużył swojego stanowiska i złożył fałszywe doniesienie?
Zaloguj się
 • kozlowski.jozefvp.pl

  Oceniono 8 razy 6

  macierewicz to facet ktory nadaje sie do leczenia! nawet gdyby ktos powiedzial ze pomagal chrystusowi w jego niecnych "praktykach" tez bym uwierzyl! to facet nieodpowiedzialny i poprostu szarlatan jak chrystus! czas najwyzszy na zaklad dla oblakanych!

 • skuba2

  Oceniono 6 razy 4

  Co się dzieje z "Komisją Macierewicza"? Czy jej członkowie ciągle ciągną po 20 tys. miesięcznie? Dlaczego jej ustalenia (ponoć rewelacyjne!) zostały utajnione? Czy obciążają pana Kaczyńskiego?

 • sailor2016

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy prokuratura na podstawie publikacji pana Piątka wszcznie z urzędu postępowanie przeciwko Macierewiczowi o prace na rzecz obcego mocarstwa i zdradę?

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Czy komisja parówkowa zbadała wyrób o nazwie "berlinki"? Podobno wybuchają.

 • miloz1

  Oceniono 10 razy -6

  Ostatnio Żakowskiemu Piątek żalił się, że Macierewicz nie wytoczył mu żadnego procesu, co nie uwiarygadnia i nie reklamuje jego książki. Teraz żali się że ma proces. Który żal jest szczery?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX