Jerzy Buzek przekonuje, że KE "chce stępić ostrze Nord Stream 2", ale kraje członkowskie to blokują

Często mówimy, że Unia Europejska nie daje sobie z czymś rady, a to właśnie państwa członkowskie mają z tym problemem - przekonywał w TOK FM Jerzy Buzek, europoseł i były premier.
Zobacz wideo

Jerzy Buzek przypomniał, że jest autorem dyrektywy, która zakłada podleganie gazociągu Nord Stream 2 pod prawo unijne. - Parlament i Komisja Europejska są co do tego przekonane. Od marca czekamy jednak na Radę Europejską, która nie chce podjąć rozmów w tej sprawie – mówił w studiu TOK FM Jerzy Buzek.

Jak dodawał, gdyby jego dyrektywa obowiązywała, to "nie byłoby takiego niebezpieczeństwa, które płynie z tego rurociągu, jeśli zostanie zbudowany. - Często mówimy, że Unia Europejska nie daje sobie z czymś rady, a to właśnie państwa członkowskie mają z tym problemem – przekonywał Buzek. W jego opinii KE i PE są zdeterminowane, aby "stępić ostrze Nord Stream 2". - A państwa członkowskie to blokują – mówił były premier.

Czym jest Nord Stream 2?

Budowany od kilku miesięcy Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych - austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma prowadzić po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-12.

Część państw UE, w tym Polska, ma zastrzeżenia do projektu argumentując, że doprowadzi on do jeszcze większego uzależnienia energetycznego państw europejskich od Rosji, a także że w ten sposób zniknie czynnik powstrzymujący ją przed jeszcze bardziej agresywnymi działaniami na Ukrainie.

Zaproponowana w listopadzie zeszłego roku przez Komisję Europejską dyrektywa gazowa przewiduje, że wszystkie gazociągi na terenie UE mają podlegać przepisom unijnego trzeciego pakietu energetycznego, co osłabiłoby rentowność Nord Stream 2. Pracę nad nią jednak trwają bardzo powoli.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM