Protest przeciw przemocy seksualnej w Kościele. Zapalą znicze, przyniosą dziecięce buciki

Na dzień przed Wigilią, czyli 23 grudnia, aktywistki i organizacje feministyczne planują protest przeciwko przestępstwom seksualnym wobec dzieci w Kościele oraz próbom ich ukrywania przez kościelnych hierarchów.

Organizatorzy akcji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet i Kongres Świeckości podkreślają, że w Kościele ujawnianych jest coraz więcej przypadków przestępstw seksualnych wobec dzieci. "Jedno jednak się nie zmienia, czyli pogarda i nienawiść hierarchii kościelnej wobec ofiar księżych zbrodni, zmowa milczenia i mafijna procedura ukrywania i wspierania kościelnych przestępców. Obłudne umywanie rąk, w strachu przed odszkodowaniami. W lęku, że trzeba będzie sprzedać jakieś pałace. Nic nie znaczący, arogancki medialny bełkot" - piszą na Facebooku.

Czytaj także: Obywatele chcą zbadać kościelną przestępczość seksualną wobec dzieci. Planują powołanie komisji

Żeby zwrócić uwagę na ofiary takich aktów oraz aby ich głos stał się bardziej słyszalny w dyskursie medialnym organizują protest. Namawiają, aby w niedzielę 23 grudnia – dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia – przyjść przed kościoły w całej Polsce. - Masz dość bezkarności kościelnych zbrodniarzy? Dołącz do naszej akcji: zapal znicz pod kościołem, zostaw dziecięce buciki z hasłem "#OskarżamyPedofilów #WierzymyOfiarom". Bo to, co panowie od miłości i miłosierdzia uczynili najmniejszym spośród nas, nam wszystkim uczynili – apelują organizatorzy.

Na razie akcje mają odbyć się w: Warszawie, Gorzowie, Lublinie, Węgorzewie, Toruniu czy Wrocławiu.

Podobną formę – przynoszenie dziecięcych bucików – miał protest przeciwko obecności w Gdańsku pomnika prałata Henryka Jankowskiego, który oskarżany jest przez swoje ofiary o molestowanie seksualne.

TOK FM PREMIUM