Sejm zamrozi ceny prądu? "Każde działanie można skrytykować, ale gorszy jest brak działania"

Wiceminister środowiska oraz były wiceminister energii Michał Kurtyka przekonywał w TOK FM, że poszukiwanie rozwiązania sprawy cen prądu jest co do zasady dobre. Choć wybór danej drogi zawsze będzie kwestią dyskusyjną.

Dzisiaj (21 grudnia) o godz. 17 zbierze się Prezydium Sejmu, które podejmie decyzję ws. ewentualnego zwołania dodatkowego posiedzenia Izby. Chodzi o przyjęcie pakietu ustaw dotyczących cen energii. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby zaczęły one obowiązywać już od początku przyszłego roku i dlatego Sejm musi je przegłosować w przyszłym tygodniu. 

Czytaj też: Ustawowo zamrożą cenę prądu? "To pierwsza od '89 tak mocna ingerencja rządu w rynek"

Możliwe, że nastąpi to w czwartek (27 grudnia) - tak, aby w piątek ustawami zajął się Senat. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter TOK FM, jeżeli będzie taka konieczność, Izba Wyższa może się zabrać nawet w sobotę (29 grudnia) lub w sylwestra. Potem pozostanie już tylko podpisanie ustaw przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Dobrze, że rząd działa?

Czy nie cofamy się w naszym podejściu gospodarczym 30-40 lat w regulowaniu cen energii przez rząd? - pytał Michała Kurtykę, wiceministra środowiska oraz byłego wiceministra energii, Maciej Głogowski.

- Kwestia cen energii jest na pewno bardzo istotna dla całej gospodarki, dlatego tak ważne jest myślenie o ewolucji systemu energetycznego w stronę nie tylko jednego komponentu: ekonomicznego, bezpieczeństwa czy zrównoważonego rozwoju, ale to, aby umieć znajdować pomiędzy nimi dobre optimum - stwierdził gość TOK FM.

Tłumaczył, że wzrost kosztów emisji CO2 wzrósł niespodziewanie wysoko w niespodziewanie krótkim czasie. - Jaka jest odpowiedź po stronie państwa - to oczywiście jest kwestią dyskusyjną. To nie jest prosta sprawa - zaznaczył. 

Czy panu się podoba, że rząd chce ustawowo powiedzieć spółkom, że nie można im podnieść ceny prądu? - dopytywał prowadzący. 

- Myślę, że dobrze, że rząd działa, poszukuje sposobu rozwiązania tej sytuacji. Każde działanie będzie z natury rzeczy krytykowalne, ale brak działania jest jeszcze bardziej naganny - odpowiedział wiceminister. 

Rezultaty szczytu klimatycznego w Katowicach

Michał Kurtyka, prezydent COP24 oraz wiceminister środowiska mówił w Magazynie EKG w TOK FM, że jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu klimatycznego w Katowicach. 

- To jest wynik, który przerósł nasze oczekiwania. Nikt nie spodziewał się, że to będzie aż tak ambitny kompromis, który wyjdzie poza oczekiwania. Wielu wręcz spodziewało się, że porozumienia nie uda się zawrzeć - tłumaczył. 

Prowadzący program Maciej Głogowski pytał, czy wiceminister nie spotkał się z nieprzyjemnościami po tym, kiedy okazało się, że wydarzeniu patronują polskie spółki wydobywcze. 

- Najważniejsze z mojej perspektywy jest to, że podręcznik "Katowice Rulebook" został zwodowany w Katowicach i to jest rzecz, co do której, myślę, że brakuje rzetelnej wiedzy. Na temat tego, że skonstruowanie porozumienia dla 196 krajów, to jest moim zdaniem pierwszorzędna kwestia i tak powinniśmy na te Katowice patrzeć - tłumaczył. 

Wyjaśniał, że partnerem szczytu była m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa, która produkuje koks - wpisany na listę strategicznych surowców UE. 

- Cała konferencja w Katowicach była opłacona z pieniędzy publicznych. Firmy, które się angażują i które chcą pokazać się od strony zrównoważonego rozwoju, dlaczego by im tego zabraniać? - pytał wiceminister.

Zaznaczył, że z jego rozmów z wieloma uczestnikami szczytu może wnioskować, iż ze szczytu pozostało wrażenie gościnności Katowic, świetnej organizacji konferencji i oraz tego, że "wreszcie można było w pewien sposób zbliżyć te dwa światy: klimatyczny i tradycyjny przemysłowy". 

Dziennikarz pytał czy w katowickich porozumieniach nie brakuje zobowiązań finansowych.

- One są, i to bardzo mocne. W sposób systemowy państwa rozwinięte zobowiązały się, że raz na dwa lata będą przedstawiały informację dla państw rozwijających się na temat wsparcia finansowego. To jest bardzo daleko idące zobowiązanie - podkreślił gość Magazynu EKG.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM