Czego szukaliśmy w Google w 2018? Pytania o niepodległość, Meghan Markle i... sosrąb

Jak co roku Google podsumował najbardziej popularne hasła wpisywane do wyszukiwarki. Czego szukali internauci z Polski? Niektóre wyniki mogą zaskoczyć, zwłaszcza te zaczynające się od "co to jest...?".

Google przypomina, że tworzy listy na podstawie wyszukiwanych haseł, które w tym roku zanotowały największy wzrost popularności w porównaniu do poprzedniego. Nie muszą to więc być najczęściej wyszukiwane frazy - inaczej co roku na szczycie zestawienia pojawiałaby się np. "pogoda". Czego więc szukali w internecie mieszkańcy Polski w 2018 roku?

Wydarzenia

Na pierwszym miejscu wśród wyszukiwań znajdują się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Za mundialem uplasowały się wybory samorządowe, a także Eurowizja.

Dopiero na czwartym miejscu znalazł się egzamin gimnazjalny, a matura wylądowała na 10. lokacie. Na miejsce w pierwszej dziesiątce załapały się także inne wydarzenia sportowe - mistrzostwa świata w siatkówce i skoki narciarskie - oraz zaćmienie Księżyca, Black Friday i ferie zimowe.

Ludzie

W tej kategorii znajdują się przede wszystkim nazwiska tych, którzy odeszli.

Najczęściej wyszukiwaną osobą w 2018 roku był 29-letni szwedzki DJ i producent Avicii. 20 kwietnia świat obiegła informacja o jego niespodziewanej śmierci. Wkrótce okazało się, że muzyk zmagał się z problemami psychicznymi, które doprowadziły do tego, że odebrał sobie życie.

Drugą najczęściej wyszukiwaną w Polsce postacią był Tomasz Mackiewicz. O polskim himalaiście zaczęło być głośno pod koniec stycznia, gdy w mediach pojawiły się informacje o jego kłopotach podczas zejścia z Nanga Parbat. Mimo wyprawy ratunkowej, która ruszyła na ośmiotysięcznik, życia sportowca nie udało się uratować.

Internauci szukali też na potęgę informacji o Korze Jackowskiej. Piosenkarka i tekściarka, wokalistka kultowego zespołu Maanam, cierpiała na raka jajnika. W toku walki z chorobą sprzedała dom i skorzystała z pomocy fanów, by kontynuować kosztowną terapię nierefundowanym lekiem zawierającym substancję czynną olaparyb. Odeszła 28 lipca w gronie najbliższych. Jej świecki pogrzeb odbył się 8 sierpnia na Powązkach.

Wśród najczęściej wyszukiwanych ludzi znajduje się także Meghan Markle (która poślubiła brytyjskiego księcia Harry'ego), Alfie Evans (2-letni chłopiec cierpiący na śmiertelną chorobę neurologiczną, którego ciało odłączono od aparatury zapewniającej wentylację mechaniczną, co wzbudziło kontrowersje), Sylvester Stallone (z powodu plotki o jego śmierci, która w lutym obiegła internet, choć amerykański aktor znany z filmów "Rocky" i "Rambo" jest wśród żywych), Agnieszka Kotulanka (aktorka teatralna i telewizyjna, znana z telenowali "Klan", która zmarła 20 lutego), Tomasz Chada (40-letni raper zmarł podczas badania w izbie przyjęć szpitala w Rybniku), Mac Miller (kolejny tragicznie zmarły młody muzyk) i Stephen Hawking (sławny brytyjski astrofizyk, który odszedł 14 marca).

Co to jest...?

Rok 2018 należał to RODO. To właśnie skrót unijnego rozporządzenia o ochronie danych wzbudził zainteresowanie internautów. Na drugim miejscu wśród pytań "co to jest...?" zadawanych Google znajduje się... niepodległość. Warto pamiętać, że w 2018 roku przypada stulecie odzyskania jej przez Polskę. Przypadek? Nie sądzimy.

Miejsce numer trzy zajmuje pytanie o to, czym jest RRSO - odpowiadamy: to rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu lub pożyczki, a więc jego całkowity koszt. W 2018 roku internauci bardzo też chcieli wiedzieć, co to jest habryka. Właśnie to pytanie w odcinku wyemitowanym 6 listopada dostał uczestnik teleturnieju "Milionerzy". Widzowie, którzy chwycili za smartfony lub komórki, mogli dowiedzieć się, że to słowo po góralsku oznacza tytoń.

Internauci chcieli także wiedzieć, co to jest alert RCB (SMS-owy komunikat z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o zagrożeniach pogodowych), spalony (jedna z zasad gry w piłkę nożną), sosrąb (kolejne pytanie z "Milionerów" - chodzi o główną belkę w drewnianym stropie, częsty element architektury Podhala), CRP (badanie krwi, które pomaga zdiagnozować stan zapalny, poprzez oznaczenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego).

Użytkowniczki i użytkowników internetu nurtowało także pytanie, co to jest pyskowanie (definicja zależy od punktu siedzenia; według dziecka może być to dyskutowanie z dorosłymi, podczas gdy według dorosłych bezczelne odzywki dziecka), a także czym są sinice (cyjanobakterie, które zabarwiają wodę w kąpieliskach na zielono i wydzielają toksyny).

Filmy

Zwycięzca w tej kategorii mógł być tylko jeden. Na pierwszym miejscu popularnych wyszukiwań znalazł się film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Za nim uplasował się obraz "Bohemian Rhapsody" o życiu, twórczości i śmierci Freddy'ego Mercury'ego, a potem tytuł "Planeta Singli 2".

Internauci chętnie googlowali także "Nowe oblicze Greya", "Kobiety mafii", "Venom", "Dywizjon 303", "Zakonnicę", "Narzeczonego na niby" i "Pitbulla. Ostatniego psa".

Ile...?

Kolejną barwną kategorią wyszukiwań były pytania do Google o liczbę lub ilość. I znowu w październiku ciekawość mieszkanek i mieszkańców Polski rozbudziło pytanie w "Milionerach", czyli ile palców ma koń? Prawidłowa odpowiedź brzmi: jeden.

Kolejnym popularnym pytaniem było: ile zebrał WOŚP (w 2018 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała rekordową sumę 126 373 804,34 zł). Na trzecim miejscu uplasowało się pytanie o liczbę dni, które zostały do wakacji, wyszukiwane pewnie przez uczniów, rodziców, a może i nauczycieli.

Internauci chcieli także wiedzieć, ile skrzydeł ma motyl (znowu pytanie z "Milionerów" - dwie pary), a także ile zarabia radny (ważna informacja w kontekście wyborów samorządowych). Na szóstym miejscu znalazło się pytanie o liczbę odcinków kontrowersyjnego serialu "Korona królów", a na siódmym to samo ws. serialu "Pod powierzchnią". Internauci chcieli także wiedzieć, ile drużyn wychodzi z grupy mistrzostw świata (miejsce ósme) oraz ile odcinków ma "Brzydula", a ile turecka produkcja "Łzy Cennet".

Jak co roku Google wypuścił też filmik pokazujący najczęściej wyszukiwane hasła na całym świecie. Co ciekawe, wiele z nich nie pokrywa się z zainteresowaniami internautek i internautów z Polski.

 

DOSTĘP PREMIUM