Rząd obiecuje, że nie będzie podwyżek cen prądu. Miller: Dopiero się okaże, ile za to zapłacimy

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że rząd podejmie działania, dzięki którym w 2019 roku nie będzie podwyżek cen prądu. Zdaniem Leszka Millera, są to działania dość ryzykowne i mogą doprowadzić do kolejnego konfliktu z UE.

- Przed świętami ma popłynąć komunikat, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek cen prądu. Ten optymistyczny przekaz będzie od dzisiaj silnie nagłaśniany aż do posiedzenia Sejmu. Dobra nowina akurat na stół wigilijny zostanie zesłana. Natomiast jak to w praktyce będzie wyglądać i ile będziemy potem musieli za to zapłacić, to się dopiero okaże - tak Leszek Miller skomentował w TOK FM piątkowy komunikat premiera, że podwyżek cen prądu w 2019 roku nie będzie.

Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że w celu uniknięcia podwyżek, rząd planuje obniżkę akcyzy na energię do 5 zł i redukcję opłaty przejściowej o 95 proc.

Marszałek Marek Kuchciński ogłosił w piątek, że dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się 28 grudnia.. - Będzie jeden tylko punkt tych obrad. Chodzi o to, żeby obywatele mieli pewność, że nie nastąpią ani w tym roku, ani w następnym podwyżki cen energii - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Zdaniem Leszka Millera, to dość ryzykowny pomysł. - To idzie w kierunku bardzo silnej interwencji państwa. Trzeba pamiętać, że jeżeli pomoc państwa zostanie uznana za przekraczającą standardy pomocy publicznej, no to mamy kolejny zatarg z Unią Europejską i potencjalne kary, które będzie trzeba zapłacić - tłumaczył.

Dlaczego 30 procent?

Leszek Miller dodał też, że chciałby się przyjrzeć szacunkom koncernów energetycznych, z których wynika, że wzrosty cen prądu mają wynieść 30 procent. - Czy nie są wzięte z sufitu. Na zasadzie “panowie, umawiamy się, że sobie o 30 procent zwiększymy nasze zyski”. Odnoszę wrażenie, że jest przypuszczenie, że sobie firmy energetyczne pohulały - mówił były premier.

Podobne przypuszczenia w tej sprawie ma Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Maciej Bando podejrzewa,, że ustalając wysokie ceny, główni gracze na polskim rynku energii próbują manipulować na giełdzie, dlatego zawiadomił prokuraturę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Rząd obiecuje, że nie będzie podwyżek cen prądu. Miller: Dopiero się okaże, ile za to zapłacimy
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 19 razy 9

  No i co teraz zrobi kłamca Morawiecki? Czy podpadnie sutenerowi... przepraszam, suwerenowi za 500+, czy podpadnie Unii, którą ostatnio tak strasznie kocha?

 • aietes

  Oceniono 6 razy 4

  Miller zna mentalność pisowców.
  Po drugie poznał się na ziobrze. cała ta tzw ch zmiana to mentalne popłuczyny i zera.

 • yeronimo

  Oceniono 11 razy 3

  W przyrodzie nic nie ginie, zapłacimy za to pewnie inaczej, bo rząd da kase energetyce, a potem podniesie mase opłat zeby to wyrównać!!!

 • r2d2_c3p0

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Premierze, Prezydencie i Prezesie (razem wzięci), przy podwyżkach cen prądu o 70-80% możecie sobie wsadzić ustawę o elektromobilności głęboko tam gdzie energia słoneczna nie sięga, a wieją jedynie spontaniczne, smrodliwe wiatry nijak turbin wiatrowych nie napędzających.
  Żaden normalny kierowca nie kupi 2,3-krotnie droższego elektryka, jeśli koszty eksploatacji będą takie same jak poczciwych aut spalionowych

  Elektrownie atomowe budować, fotowoltaikę instalować, wiatraki stawiać, bo inaczej zapotrzebowanie na energię, do skądinąd przyszłościowych aut, wywinduje ceny prądu w kosmos w niedalekim czasie.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  Po minusach widac przez kogo opanowane jest to forum !

 • franclajn

  Oceniono 9 razy 1

  PRL bis. Rząd Pis, wspierany przez kler, przywraca metody i sposoby zarządzania typowe dla PZPR, a były działacz tej partii słusznie to wytyka i ostrzega. Komu Morawiecki chce zabrac teraz te utracone m. in w postaci podatków z VAT miliardy?

 • tomaselli

  Oceniono 8 razy -2

  Prosze, prosze jaka troska o spoleczenstwo ! Pomyslalby kto ! Gdy rzadzili to uchwalili ustawe pozwalajaca wyrzucanie ludzi na bruk, nawet matki z dziecmi ! Kawiorowy socjalista! Jego i kolesiow na nawet drozszy prad bedzie stac ! Zabezpieczyl sie juz lata temu.

 • jacmenos

  Oceniono 10 razy -2

  Brudziński prorok ? jego okrzyki : "komuniści i złodzieje" na czasie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX