Prezenty na święta to... przypadek? Podarki od św. Mikołaja były związane z inną datą

Dlaczego obdarowujemy się prezentami właśnie w Boże Narodzenie? Na ile ta tradycja związana jest z życiem historycznego św. Mikołaja? Święta to najlepszy czas, by dowiedzieć się więcej o tym zwyczaju.
Zobacz wideo

Zwyczaj dawania sobie prezentów świątecznych ma swoje korzenie w starożytności. Początkowo był związany z działalnością św. Mikołaja z Miry, który stał się symbolem obdarowywania.

- Była to postać historyczna, a jego działalność została poświadczona. Jest słynna legenda o tym, że pewien mieszczanin, ze względu na swoją trudną sytuację, chciał oddać córki do domu publicznego. Kiedy ówczesny biskup, Mikołaj z Miry dowiedział się o tym, zaczął podrzucać do domu mieszczanina złoto, aby ocalić jego dzieci. Od tego czasu trwa wielki kult św. Mikołaja, który jest związany właśnie z dawaniem prezentów. Dzień tego świętego obchodzono, i w Polsce obchodzi się do dzisiaj, 6 grudnia - tłumaczył w TOK FM teolog, dr Sebastian Adamkiewicz.

Prezenty od św. Mikołaja?

Skoro dzień św. Mikołaja obchodzimy 6 grudnia, to skąd zwyczaj dawania sobie prezentów w święta Bożego Narodzenia? Jak się okazuje, wszystko z powodu przejścia z kalendarza juliańskiego na gregoriański w XVI wieku.

- Po tej zmianie mikołajkowa tradycja zbliżyła się do okresu świąt Bożego Narodzenia. I wszystko zaczęło się mieszać. Bo jeśli już wcześniej ktoś przynosił prezenty na święta, to nie św. Mikołaj, a Dzieciątko Jezus czy Gwiazdka. Zresztą do dziś w niektórych regionach Polski to funkcjonuje - powiedział gość TOK FM.

Ciekawostką jest, że jeszcze w czasach nowożytnych św. Mikołaj przybywał z południa, a prezenty na swoim grzbiecie przynosił jego sługa. Dlaczego zmienił się w św. Mikołaja w saniach z reniferami? Otóż ludzie z północy nie wyobrażali sobie, żeby św. Mikołaj przybywał do nich z tak daleka. To im nie pasowało. Dlatego wymyślili, że przychodzi z północy, a prezenty niesie renifer z czerwonym nosem. I tak z legendy o świętym Mikołaju z Miry powstała współczesna wersja popularnej postaci.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:  • Jaką rolę św. Mikołaj odegrał w okresie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych?
  • Skąd pochodzi tradycja jarmarków bożonarodzeniowych?


DOSTĘP PREMIUM