Czas wolny w przyszłości? Nie wysiedzimy dwóch godzin w kinie. "Jesteśmy coraz bardziej rozproszeni"

- Wierzę, że filmy będą w przyszłości coraz krótsze, nawet te długometrażowe - stwierdził Rafał Masny, youtuber, twórca kanału Abstrachuje.tv, jeden z ekspertów projektu Jutronauci 2018, któremu patronuje Radio TOK FM.
Zobacz wideo

W Polsce Youtube ogląda 24 miliony osób. Według youtubera (czyli twórcy wideo internetowego) Rafała Masnego świadczy to o rosnącej popularności tego rodzaju przekazu informacji, który zapowiada się na główne medium przyszłości.

- Specjalnie nie nazywam tego filmem, tylko właśnie wideo. Dla mnie wideo to nagranie do 15-20 minut, które jest bardzo kompatybilne z naszą coraz bardziej rozproszoną naturą. Cały czas nam coś przerywa, wciąż przychodzą jakieś powiadomienia. Wierzę w to, że filmy będą w przyszłości coraz krótsze, nawet te długometrażowe. Dlaczego? Bo ludzie nie będą już mogli się skupić na czymś dłuższym. To smutne, ale tak będzie. I wtedy właśnie wideo zatriumfuje, bo zaplanowanie 2 godzin na jakieś wielkie kinowe dzieło będzie jeszcze trudniejsze niż dziś - powiedział.

"Internet oddał media ludziom"

Jak tłumaczył dalej Masny, teraz każdy może tworzyć treści i znaleźć swoją publiczność. Bez względu na to, ile i na co ma pieniędzy.

- Internet oddał media ludziom. Dla mnie to jest niesamowite, bo pierwszy raz w historii dzieje się to na taką skalę. Fajne jest to, że na YT pieniądze nie mogą decydować o popularności. Gdyby wpuścić na te kanały duże firmy, to one nie będą miały tak wielkiej przewagi. Tu wszystko zależy od tego, co powiedzą użytkownicy. Bardzo istotna jest autentyczność, budowanie społeczności - tłumaczył youtuber, dodając, że bardziej niż drogi sprzęt czy fundusze na reklamę liczy się dobry pomysł. 

Jednak media społecznościowe nie będą rozwijać się w nieskończoność. - Na pewno w końcu nastąpi ich przewartościowanie. Ale myślę, że wideo to jest zdecydowanie medium XXI wieku - stwierdził gość TOK FM.

Czy wszyscy skończymy w okularach VR?

Pojawia się coraz więcej głosów mówiących, że czeka nas przyszłość przypominająca tę z filmu "Matrix" - będziemy zamknięci w wirtualnej przestrzeni, zaopatrzeni w okulary umożliwiające jej nieprzerwany odbiór. Czy właśnie taka przyszłość nas czeka?

- Myślę, że w ciągu najbliższych 100-200 lat to się nie wydarzy, bo człowiek jest zwierzęciem stadnym. Nie chce się aż tak odcinać od innych. I będzie tak do momentu, aż wirtualna rzeczywistość stanie się na tyle realistyczna, że spotkanie w niej będzie bardziej namacalne. Dlatego wideo będzie na razie królowało ponad VR - powiedział na koniec Rafał Masny.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji. Dowiesz się:

  • Dlaczego zawód youtubera to ciężki kawałek chleba?
  • Pokolenie Z: jak będzie wyglądać ich przyszłość?
  • Dlaczego internet to największy wynalazek ludzkości?

TOK FM PREMIUM