Czy Twoje ubrania Cię trują? "Wchłaniamy chemię przez skórę. Stąd np. problemy z płodnością"

Po wysłuchaniu tej rozmowy spojrzysz na zawartość swojej szafy w inny sposób. Ubrania z bawełny czy wiskozy, skórzane buty i torebki - zobacz, jakie konsekwencje dla zdrowia niesie moda, którą nosimy na co dzień.
Zobacz wideo

Tak jak sporą wagę przywiązujemy do tego, co jemy, tak nie myślimy za wiele o tym, czy nosimy na sobie "zdrowe" ubrania. Co to właściwie znaczy i w jaki sposób odzież, którą mamy w naszych szafach, może szkodzić? Na te pytania odpowiadały w TOK FM Joanna Szabuńko i Maria Huma z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, która prowadzi portal informacyjny ekonsument.pl.

Przede wszystkim, jak tłumaczyła Maria Huma, warto wiedzieć, że bawełna i wiskoza nie są materiałami zdrowymi czy naturalnymi. Mało osób wie, że do ich produkcji stosuje się "koktajle chemiczne".

- Z bawełną jest najgorzej, bo jest ona rośliną niezwykle trudną w uprawie i wymaga stosowania ogromnej ilości chemii rolnej. Do tego jest bardzo wodochłonna. Uprawia się ją na 2,5 proc. ziem świata, a używa się do tego 25 proc. wszystkich herbicydów używanych w rolnictwie. Poza tym jest jeszcze przetwarzanie, do którego stosuje się - podobnie jak w przypadku wiskozy - formaldechyd, chlor do wybielania, tysiące substancji chemicznych. Co prawda nie jemy bawełny, ale mamy z nią cały czas kontakt przez ciało. I wchłaniamy tony chemii. Są to głównie substancje zaburzające naszą gospodarkę hormonalną, stąd na przykład problemy z płodnością - tłumaczyła Maria Huma.

Trują nas nie tylko ubrania. To także obicia mebli, zabawki i przede wszystkim buty. - Jeśli chodzi o przemysł skórzany i garbarnie, to jest to jeden z najbardziej zanieczyszczających środowisko przemysłów. Do garbowania skóry na buty używa się chromu, który bardzo źle wpływa na pracowników i na środowisko naturalne. Przykładem jest katastrofa ekologiczna, do której doszło w dzielnicy Dakhi w Bangladeszu. Są tam same garbarnie, które kompletnie zatruły rzekę, z której korzysta lokalna społeczność. Chemikalia dotarły też do wód gruntowych. Okoliczne pola, a więc żywność, jest zatruta. To nie jedyny taki przypadek. Niestety, nie ma jeszcze dobrych alternatyw dla garbowania skóry - tłumaczyła Joanna Szabuńko. I dodała, że warto inwestować w firmy, które takich alternatyw szukają.

Jak ubierać się zdrowo?

Jak tłumaczyła Maria Huma, z pewnym ratunkiem przychodzi rolnictwo ekologiczne, w którym zakazane jest stosowanie pestycydów. Warto pamiętać, że kupowanie bawełny organicznej to również wsparcie dla rolników, którzy podjęli się zadania oczyszczenia gleby z trującej chemii.

- Praktycznie każda duża marka odzieżowa zakłada już w tym momencie, że połowa jej produkcji będzie się odbywać z materiałów zrównoważonych. Na Zachodzie pojawia się już bawełna fair trade, która poza środowiskiem, dba też o prawa człowieka. Zwłaszcza praw rolników, którzy są na samym dole łańcucha dostaw i są najbardziej wykorzystywani - dodała Maria Huma.

Jak i gdzie kupować odpowiedzialnie?

Jak znaleźć sklepy, w których można zrobić odpowiedzialne zakupy? I jak powstrzymać się przed niepotrzebnymi zakupami, skoro jesteśmy bombardowani reklamami, promocjami?

- Wydaliśmy proste poradniki: z jakich materiałów kupować, na jakie certyfikaty zwracać uwagę, jak prowadzić dialog z producentami. Jeśli będziemy ich pytać, to firmy zaczną się nad tą sytuacją zastanawiać. Jeden poradnik dotyczy też śmieciowych ubrań. Pokazujemy w nim, że nie potrzebujemy większości rzeczy, które mamy w szafie. Lepiej kupować mniej, najlepiej odzież używaną, bo naprodukowano już na świecie tych ubrań tyle, że one są i warto je wykorzystywać. Ubraniami można też się wymieniać, naprawiać je - wyliczała Maria Huma.

- Nie jest to proste, natomiast mamy takie hasło: myśl więcej, kupuj mniej. I do tego wszystkich namawiamy, żeby ani nie dać się zwariować, ani zmanipulować hasłami reklamowymi. I zastanowić się, co jest dla nas tak naprawdę ważne i trochę się ograniczyć. Pomyśleć, czy naprawdę chcemy mieć tonę ciuchów w szafie, czy właśnie kilka z bawełny organicznej, które posłużą dłużej, będą dla nas zdrowe i jeszcze przyczynią się do ochrony środowiska. To decyzja każdego z nas i do tego bardzo zachęcamy - powiedziała na koniec Joanna Szabuńko.

Na stronie ekonsument.pl znajduje się również przewodnik po dobrych zakupach. Tam znaleźć można informacje o firmach, głównie polskich, które starają się działać bardziej ekologicznie i etycznie.

Posłuchaj całej rozmowy, a usłyszysz również:

  • Czy są badania, które pokazują realny związek między noszeniem podkoszulka a zmianami zdrowotnymi?
  • Co dokładnie oznacza nazwa fair trade? 
  • Jak w łatwy sposób zastąpić sklepowe torebki foliowe wielorazowymi?

DOSTĘP PREMIUM