"Wiązanie się z jakąkolwiek partią nie jest dobre dla Kościoła". O. Zięba o tym, jak PiS rozgrywa sprawę zakazu aborcji

Zdaniem dominikanina o. Macieja Zięby, PiS traktuje sprawę przepisów antyaborcyjnych "instrumentalnie". - Wcześniej mówili, że zrobią, załatwią tę sprawę i nie zrobili tego - ocenił w Poranku Radia TOK FM.

Przed wyborami nie należy spodziewać się, że PiS zaangażuje się w próbę zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Przedstawiciele Kościoła nie kryją rozczarowania postawą rządzących. - Arcybiskup Gądecki przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość obiecało, że wprowadzi całkowity zakaz aborcji - przypomniała w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska.

- Sprawę aborcji trzeba rozwiązywać całościowo. Jeśli prawo odbiega od oczekiwań większości ludzi, to będzie nieskuteczne. Zawsze podkreślam, że bardzo ważne jest pokazywanie i uczenie, jak ważny to problem. Prawo powinno być takie, żeby dzieci z zespołem Downa nie mogły być eliminowane - mówił dominikanin o. Maciej Zięba. Zakonnik nie krył, że postawa PiS go martwi. Jak mówił, w jego ocenie, rządzący traktują kwestie przepisów antyaborcyjnych "instrumentalnie". -  Jak trzeba, to PiS obiecuje. Jak trzeba, to pokazuje, że walczy. Ale jak się okazuje, że sprawa nie jest łatwa, bo zaczynają się protesty, to PiS zaraz chowa tę ustawę. To pokazuje to, co powinniśmy wiedzieć w Kościele, że wiązanie się z jakąkolwiek partią polityczną nie jest dobre dla Kościoła - stwierdził dominikanin. Podkreślając, że zasada ta nie dotyczy tylko Polski i PiS-u, tylko wszystkich partii politycznych, na całym świecie.

- Partie są tworami politycznymi i traktują rzeczywistość instrumentalnie, a Kościół tę partię uwiarygadnia. I zostaje sam ze sobą - wykorzystany i użyty - przekonywał.

Czytaj też: Biskupi poparli projekt Godek. Scheuring-Wielgus i Petru: To złamanie postanowień Konkordatu>>>

Sam Jarosław Kaczyński, przypomnijmy, miał podczas niedawnej konwencji PiS tłumaczyć posłom, że wyciąganie w okresie przedwyborczym kwestii dotyczących aborcji, może partii zaszkodzić. - Mówił, że zaostrzenie ustawy może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego - podkreśliła Wielowieyska.

- Prezes jest politykiem i nie będę się wtrącał. Jego ocena jest taka, jaka jest. Może być słuszna. Ale wcześniej, jak PiS ruszał ze sztandarami, to nie mówiono, że trzeba (sprawę rozgrywać) roztropnie. Tylko mówili, że zrobią tę sprawę i nie zrobili - podsumował o. Maciej Zięba w Poranku Radia TOK FM.

Czytaj też: "Gdzie jest Kościół, gdzie jest Godek?". Bezprecedensowe stanowisko lekarzy ws. "Zatrzymaj aborcję">>>DOSTĘP PREMIUM