Koszmar wielorybów powraca. Japończycy wznawiają komercyjne polowania na te wodne ssaki

Japonia od lipca przywróci komercyjne połowy wielorybów. Przedstawiciel tokijskiego rządu zapewnia, że będą one organizowane tylko na wodach terytorialnych Japonii i w jej wyłącznej strefie ekonomicznej.

- Postanowiliśmy wznowić połowy wielorybów w celach zarobkowych. Będą one prowadzone zgodnie z prawem międzynarodowym, by uniknąć negatywnych skutków dla populacji tych ssaków - powiedział członek rady ministrów Japonii.

Japonia od dawna utrzymuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona wyginięciem, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury.

Decyzję rządu w Tokio natychmiast po jej ogłoszeniu potępiły rządy Australii i Nowej Zelandii, a także Greenpeace. "To straszne! Musimy chronić te majestatyczne zwierzęta i ocean, który jest ich domem" - napisali ekolodzy na Twitterze.

Głos zabrała też Katarzyna Jagiełło z polskiego oddziału Greenpeace. "Co następne, Japonio? Wielorybnictwo to tradycja, powiadacie? To co, zgodnie z tradycją przywrócicie sprzedaż dziewcząt w niewolę seksualną i wyprowadzanie staruszków zimą do lasu, aby zamarzali na śmierć w celu odciążenia budżetu domowego?" - napisała na Facebooku aktywistka.

Czy polowanie na wieloryby powinno być legalne?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Polowanie na wieloryby. Japonia ogłasza powrót do komercyjnych połowów
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  Człowiek to obrzydliwy gatunek, bezmyślnie niszczący życie i środowisko na ziemi oraz zabijający innych ludzi. W zasadzie powinniśmy dążyć do wytępienia tego chwasta z ekosystemów Ziemi zanim zniszczy całą planetę ...

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 10 razy 8

  Oni przynajmniej robią to w celu pozyskania surowca, a u nas rzeź ptaków bo włoscy sadyści rzucili trochę Euro....

 • chumski

  Oceniono 8 razy 6

  Niech zmienią nawyki a nie będą kulturą oczy mydlić!!!

 • bilu12

  Oceniono 5 razy 5

  Przydałby się jakieś apokaliptyczne wydarzenie które wytępiłoby populację największego szkodnika żyjącego na ziemi o 90%. Ludzie nie zasługują na to żeby żyć.... Amerykanie powinni spuścić bombę atomową lub dwie na japońców, bo też tak mają w swojej tradycji ;)

 • darmowy1

  Oceniono 3 razy 3

  Myślę, że skuteczny bojkot aut o japońskich korzeniach przywróciłby trzeźwość umysłów rządu Japonii. Taki "autoperformance" typu Mazda we krwi, Honda we flakach mogłaby przemówić do ludzi.

 • olekkuszeta

  Oceniono 5 razy 3

  proponuje wznowić polowania na Japończyków jak w czasie II wojny, do tego jeszcze raz 2 bombki i będzie spokój

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 7 razy 3

  Po pierwsze: ideałem byłoby, żeby polowanie na ŻADNE zwierzęta nie było legalne. Prawo zwierząt do życia stoi nad prawem ludzi do praktykowania "tradycji" czy "hobby".
  Ale po drugie: polowanie na tak duże zwierzęta jak wieloryby jest wyjątkowo podłe po prostu ze względu na dysproporcję rozmiarów. Nie ma fizycznej możliwości, by człowiek szybko i prawie bezboleśnie zabił stworzenie wielokrotnie większe od siebie. W przypadku zająca czy łani szybki, śmiertelny strzał, którego zwierzę prawie nie zdąży poczuć, jest przynajmniej możliwy. W przypadku wieloryba nie ma szans, zwierzę będzie długo się męczyło. Choćby z tego powodu polowanie na zwierzęta tej wielkości jest wyjątkowo podłe i okrutne.

 • starykawaler35

  Oceniono 4 razy 2

  Nałożyć sankcje i bojkotowac japońskie samochody

 • bilu12

  Oceniono 4 razy 2

  Przydałby się jakieś apokaliptyczne wydarzenie które wytępiłoby populację największego szkodnika żyjącego na ziemi o 90%. Ludzie nie zasługują na to żeby żyć.... Amerykanie powinni spuścić bombę atomową lub dwie na japońców, bo też tak mają w swojej tradycji ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX