Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Miał 84 lata

W czwartek wieczorem zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Miał 84 lata. Chorował na serce.

O śmierci biskupa Pieronka poinformował na Twitterze Episkopat Polski. - Dziś wieczorem w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... - napisano. 

Jezuita, ksiądz Grzegorz Kramer powiedział w rozmowie z TOK FM co najbardziej cenił w biskupie Pieronku. - Jego otwartość na środowiska poza kościelne. To był człowiek dobrego i mądrego dialogu – mówił ksiądz Kramer. 

Biskup zmarł w swoim domu. Chorował na serce. Zmarłego biskupa wspominał na Twitterze między innymi Donald Tusk. - Smutny koniec roku - odszedł biskup Tadeusz Pieronek. Wspierał Polskę europejską szczerze i odważnie. Gościłem Go w tym roku w Brukseli, On mnie niedawno w Krakowie. Różniąc się czasem, rozumieliśmy się - napisał były premier. 

Autor książki o biskupie - Szymon J. Wróbel uważa, że był on przełomową postacią w polskiej historii. - Postać, która mogłaby obdzielić kilka życiorysów. Wszyscy go pamiętają jako bardzo stanowczego hierarchę, a to był niezwykle sympatyczny i dowcipny człowiek - mówił w TOK FM Wróbel.  

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zmarły bp Tadeusz Pieronek był polskim patriotą, wielkim księdzem i człowiekiem dialogu. - Mówił rzeczy nieoczywiste, przez to często niełatwe, ale zawsze dla naszego dobra. Bardzo będzie brakowało Jego głosu w polskim Kościele" - stwierdził.

Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach. Święceń prezbiteratu udzielił mu 26 października 1957 r. w kościele św. Michała w Krakowie miejscowy administrator apostolski i arcybiskup metropolita lwowski Eugeniusz Baziak. 25 marca 1992 r., wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1992-1993 zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993-1998 sekretarzem generalnym KEP. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM