Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Miał 84 lata

W czwartek wieczorem zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Miał 84 lata. Chorował na serce.

O śmierci biskupa Pieronka poinformował na Twitterze Episkopat Polski. - Dziś wieczorem w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... - napisano. 

Jezuita, ksiądz Grzegorz Kramer powiedział w rozmowie z TOK FM co najbardziej cenił w biskupie Pieronku. - Jego otwartość na środowiska poza kościelne. To był człowiek dobrego i mądrego dialogu – mówił ksiądz Kramer. 

Biskup zmarł w swoim domu. Chorował na serce. Zmarłego biskupa wspominał na Twitterze między innymi Donald Tusk. - Smutny koniec roku - odszedł biskup Tadeusz Pieronek. Wspierał Polskę europejską szczerze i odważnie. Gościłem Go w tym roku w Brukseli, On mnie niedawno w Krakowie. Różniąc się czasem, rozumieliśmy się - napisał były premier. 

Autor książki o biskupie - Szymon J. Wróbel uważa, że był on przełomową postacią w polskiej historii. - Postać, która mogłaby obdzielić kilka życiorysów. Wszyscy go pamiętają jako bardzo stanowczego hierarchę, a to był niezwykle sympatyczny i dowcipny człowiek - mówił w TOK FM Wróbel.  

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zmarły bp Tadeusz Pieronek był polskim patriotą, wielkim księdzem i człowiekiem dialogu. - Mówił rzeczy nieoczywiste, przez to często niełatwe, ale zawsze dla naszego dobra. Bardzo będzie brakowało Jego głosu w polskim Kościele" - stwierdził.

Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach. Święceń prezbiteratu udzielił mu 26 października 1957 r. w kościele św. Michała w Krakowie miejscowy administrator apostolski i arcybiskup metropolita lwowski Eugeniusz Baziak. 25 marca 1992 r., wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1992-1993 zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993-1998 sekretarzem generalnym KEP. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Miał 84 lata
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 1 raz 1

  Kilkanaście lat temu chrzanił jak każdy skatolały arcyhipokryta. Bardziej ludzkim głosem zaczął mówić wtedy, kiedy jego gadanina miała takie znaczenie jak jego osoba - czyli nie miała już znaczenia żadnego.
  Uczciwy człowiek nie może być księdzem.

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 3 razy 1

  Na tle takiego Michalika na przykład, rzeczywiście mógł wyglądać na osobę o jakimś tam cywilizacyjnym obyciu, ale mówienie o nim jako o osobie dobrego i mądrego dialogu, w świetle tego jak wypowiadał się choćby o pani JarudzeNowackiej jest nadużyciem. Albi, co bardziej prawdopodobne i do czego się przychylam, świadczy jak wielkimi kanaliami stoi kler, skoro nazywanie kogoś betonem to dialog.

 • salut72

  0

  Był kamyczkiem ...mołbyć kamieniem który powoli nadkruszy ten koscielny beton...

 • ochujek

  0

  Kiedyś tak pięknie obiecywał że finanse kościoła będą jawne. Lata mijały i największa tajemnica wiary ma się dobrze.

 • miloz1

  Oceniono 2 razy 0

  Czy aby niektórzy komentatorzy nie ocierają się o mowę nienawiści tak napiętnowaną przez postępowych Europejczyków? Ale to był katolicki ksiądz, to można.

 • matts06

  Oceniono 2 razy 0

  Bądźmy szczerzy - biskup jak biskup. Na pewno był mniej radykalny jeśli chodzi o wyrażania swoich opinii tak jak niektórzy inni biskupi, ale poglądy też miał dość radykalne, co można było przeczytać jakiś czas temu. Inna sprawa, że dla niektórych to był "nasz" biskup, bo był przeciwko PiS. Szkoda człowieka, jak zawsze w przypadku śmierci, ale robienie z niego wspaniałego, postępowego biskupa, to mocne nadużycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX