"Idziecie z PiS w populistycznym rozpuszczaniu budżetu". Żakowski i Neumann pokłócili się o podwyżki cen prądu

Rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego ponoszą 100-procentową odpowiedzialność za rosnące ceny energii - stwierdził w TOK FM Sławomir Neumann, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej.

Sławomir Neumann zapowiedział, że w czasie dzisiejszego głosowania ws. rozwiązań dotyczących obniżenia akcyzy na energię, co ma zniwelować rosnące ceny prądu, PO będzie za. Wskazywał jednak, że rządzący ponoszą pełną odpowiedzialność za wzrost kosztów energii. 

- Nie chcę się wyzłośliwiać, że minister Tchórzewski zawierzył całą polską energetykę Matce Boskiej w sierpniu tego roku, licząc chyba na cud, że ceny nie wzrosną. One wzrosną, niezależnie od tej ustawy, bo dzisiaj większość dużych firm czy samorządów ma podpisane nowe umowy, z nowymi stawkami, wyższymi o kilka, kilkanaście procent, obowiązujące od stycznia 2019 roku - mówił Neumann. 

Pytany o to, dlaczego Platforma zagłosuje za obniżeniem akcyzy, a co za tym idzie spadkiem wpływów z tytułu tego podatku, szef klubu PO-KO tłumaczył, że obecny rząd nie wydaje pieniędzy mądrze. - Straty są wszędzie, natomiast możemy je zatrzymać dopiero w październiku przyszłego roku, kiedy w wyborach wszystkich odsuniemy od władzy - mówił. 

- To mi się bardzo podoba, panie przewodniczący. Będzie fajnie dopiero, jak Platforma dojdzie do władzy. Wtedy podniesie tę akcyzę znowu. Ludzie zaczną płacić, ulice zapłoną i was wyniosą z tych gabinetów władzy. Dlatego że teraz idziecie z PiS w populistycznym rozpuszczaniu budżetu - argumentował Jacek Żakowski

Sławomir Neumann podkreślał, że rząd PO-PSL nie wprowadzał nowych opłat, a mimo to był w stanie inwestować. - Trzeba inwestować. Mamy dobre podstawy do tego. To, co robi dzisiaj PiS, wyczerpuje możliwości wpływania ustawowego na ceny energii - tłumaczył Neumann, dodając, że jest całym sercem za tym, by pieniądze pozostały w kieszeniach Polaków. Ponieważ, jak mówił, PiS i tak nie potrafi tych środków sensownie wydawać. Przyznał, że ceny energii i tak podniesie rynek, ale wybuchu wzrostu cen nie będzie, "jeśli ten rynek będzie dobrze zarządzany".

Dziennikarz odparł, że wsparcie PiS w propozycji obniżenia akcyzy na energię jest odsuwaniem w czasie nieuniknionego, a PO padnie tego ofiarą po ewentualnym przejęciu władzy. - Mogę pana zapewnić, że dojście Platformy do władzy nie spowoduje kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen prądu - deklarował Neumann. 

Obniżka akcyzy na prąd w Sejmie

Dziś Sejm zbierze się na ostatnim w tym roku posiedzeniu. W porządku obrad znalazł się jeden projekt - rządowa propozycja nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wejście w życie projektowanych rozwiązań pozwoli na obniżenie rachunków o ponad 3,5 miliarda złotych.

Projekt zakłada ustabilizowanie ceny sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w 2019 r. poprzez obniżenie podatków i opłat dotychczas funkcjonujących w rachunku za energię elektryczną.

Podstawowym narzędziem do osiągnięcia tego celu jest propozycja czterokrotnego obniżenia stawki akcyzy na energię elektryczną: z 20 do 5 zł za megawatogodzinę (MWh). Dzięki temu rozwiązaniu rachunki odbiorców zostaną obniżone o 1,85 mld zł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Sławomir Neumann w Poranku TOK FM
Zaloguj się
 • cysiowps

  Oceniono 17 razy 7

  Aha. Zdaniem Żakowskiego KO powinna być przeciwko obniżce akcyzy na prąd ?
  W takim razie proponuję żeby reaktor Żakowski to samo poradził swoim pupilkom, Zandbergowi i Biedroniowi :D

 • sly.pl

  Oceniono 7 razy 5

  Ceny prądu wzrastają w CAŁEJ EUROPIE i chyba PiS tam nie rządzi. Proponuję znaleźć
  artykuł "ostry wzrost cen pradu w europie" w wyszukiwarce i zapoznać się z nim. Można oczywiście wierzyć S. Neumann-owi z PO, że 100% winę za podwyżkę ponosi PiS ale to tak jakby wierzyć Rydzykowi. "Mogę pana zapewnić, że dojście Platformy do władzy nie spowoduje kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen prądu - deklarował Neumann". Jak on chce to osiągnąć? Ręcznie sterować ceną jak za PRL-u? Przypominam o podwyżkach w Europie i gospodarce rynkowej. Ale kto jak kto ale PO powinna o tym wiedzieć a nie tylko o tym mówić (jest to częsty zarzut do PiS-u). PO staje się bardziej POPULISTYCZNA niż PiS i obiecuje gruszki na wierzbie.

 • franiux

  Oceniono 7 razy 3

  To jest wina PISu, PO, SLD, PSL i innych. Przez ostatnie 25lat zamiast budować elektrownie atomowe i OZE, dotowano nierentowne kopalnie dziesiątkami miliardów zł. A teraz się obudzili nagle z letargu. To samo będzie z emeryturami jak zaczną wypłacać ludziom po 300zł. Kopalnie powinny być systematycznie likwidowane a kasa z dotacji powinna iść na budowę nowych ekologicznych elektrowni atomowych i oze, przez 25 lat można było to zrobić.

 • gelati

  Oceniono 11 razy 3

  Obaj są siebie warci. Żałosne kreatury.

 • serenita123

  Oceniono 8 razy 2

  Słuchają Neumanna, dochodzę do wniosku, że PO jest bandą półgłówków

 • as.pik

  Oceniono 12 razy 2

  Neumann może sobie spokojnie opowiadać cokolwiek, obiecywać dowolne gruszki na dowolnej wierzbie i obwiniać o wszystko wszystkich. I tak nikt tego nie sprawdzi, bo szanse na objęcie władzy za rok PO ma zerowe.

 • herbutrzywdar1000

  Oceniono 7 razy 1

  Namiętnie słucham TOKFM i nadziwić się nie mogę, że PiS/czytaj Kaczyński/ jeszcze nie wpadł na pomysł aby zamiast propagandzistów Kurskiego w telewizji i radiu publicznym puszczać Wasze audycje na okrągło.
  Ludzie typu red. Rachoń skutecznie skłaniają do zmiany kanału i nici z propagandy."
  Puszczając" natomiast polityków PO, autorytety i profesorów zapraszanych do TOKFM-owskich audycji , oraz redaktorów którzy mają inteligencki zwyczaj codziennego czytania gazety niewątpliwie elektorat PiS nie tylko się nie skurczy lecz znacząco się poszerzy.
  Żelazny elektorat się umocni, ze względu na permanentny atak na Ich idoli , natomiast ludzie rozsądni nie mogą nie zauważyć pustki jaką proponują elity.
  Wy mózgi Narodu, nie macie dla tego Narodu żadnej rozsądnej alternatywy .

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 1

  Przecież KAŻDY logicznie myślący i mający IQ wyższe niż 90 Polak, doskonale wie, że wysokim funkcjonariuszom tak Platformy, jak i PiS-u, chodzi WYŁĄCZNIE o koryto dla swoich, dlatego CZĘSTO głosują ramię w ramie, bo WIEDZĄ że ciemny lud wszystko kupi.

  Bo gdyby było INACZEJ, to cała opozycja powinna zwyczajnie POKAZOWO BOJKOTOWAĆ te z góry przegrane sejmową arytmetyką głosowania, by w chwili przejęcia władzy mieć czyste, a nie upaprane w TYM SAMYM goownie ręce :-))

 • kultura102

  Oceniono 17 razy 1

  Neumann PAMIĘTAMY, dlaczego przegraliście. Dziś opowiadanie panskie jest obrzydliwą manipulacją prawdą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX