Jan Turnau wspomina bp. Tadeusza Pieronka: On księżyskiem na pewno nie był

Pogrzeb bp. Tadeusza Pieronka odbędzie się 3 stycznia w Krakowie. W TOK FM wspominał go publicysta Jan Turnau. Przypomniał, że duchowny rozróżniał "księży od księżysk".

W programie A Teraz Na Poważnie dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jan Turnau wspominał zmarłego 27 grudnia bp. Tadeusza Pieronka. Duchowny zmarł w Krakowie w wieku 84 lat. 

W teatrze czerwono i tylko on na czarno

Jan Turnau zaczął od anegdoty o stronieniu biskupa od strojnych szat. Opowiadał, jak kiedyś podczas jednego z przedstawień w Teatrze Wielkim w Warszawie cały rząd czerwony był od biskupich szat. Tylko bp. Tadeusz Pieronek wystąpił w zwykłej, czarnej sutannie. 

- Z całą pewnością był skromny i bardzo demokratyczny w obyczajach. Kiedyś ochrzanił mnie niemal w pierwszej rozmowie. Po prostu taki był. Nie był dyplomatyczny - mówił gość TOK FM.

Czytaj też: Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Miał 84 lata

Dodał, że od bp. Pieronka pochodzi sformułowanie: księża i księżyska. - On księżyskiem na pewno nie był. On był księdzem i to w dobrym sensie. Starał się być dla ludzi nie w gadaniu, tylko w czynach chyba chrześcijański - podkreślił Jan Turnau. 

Bp Pieronek był w awangardzie?

Prowadzący program Mikołaj Lizut zaznaczył, że bp Tadeusz Pieronek wyróżniał się w hierarchii Kościoła katolickiego. - Na czym ta awangarda polegała? - pytał Jana Turnaua. 

- Chyba przede wszystkim na akceptacji ustroju demokratyczno-liberalnego. To od początku go wyróżniało. W sprawach doktrynalnych się specjalnie nie wyróżniał - tłumaczył, ale dodał, że nie znaczy to, iż akceptował radykalną krytykę struktur kościelnych i mentalności kościelnej, jaką prezentują dzisiaj niektórzy publicyści. 

Mikołaj Lizut podkreślił, że kontrowersyjne tezy, które głosił bp Pieronek, dotyczyły zarówno krytyki Kościoła, jak i jego obrony. Dziennikarz przypomniał, że biskup w sposób jednoznaczny, a dziś uznawany za skandaliczny, wypowiadał się np. o mniejszościach seksualnych. 

- Wypowiadał się zdecydowanie przeciwko aborcji, choć chyba nie kwestionował tzw. kompromisu aborcyjnego. Lekcje religii w szkole to była dla niego rzecz oczywista. Nie podobało mu się także, jak zrozumiałem, zakwestionowanie invocatio dei w konstytucji - wymieniał Jan Turnau oraz dodał: - Były takie różne rzeczy, które nas dzieliły, niemniej bardzo dużo łączyło. Powiedziałbym najogólniej, że on był równym facetem po prostu, nie wywyższał się, był koleżeński - mówił gość TOK FM. 

Pogrzeb biskupa odbędzie się w 3 stycznia. Duchowny zostanie pochowany w krypcie biskupów w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! 

 • czy bp Pieronek sprzeciwiał się zaangażowaniu Kościoła w politykę? 
 • co bp sądził o antykoncepcji?
 • kim jest liberał w Kościele?
 • czy bp Pieronek przegrał z Radiem Maryja?
 • czy bp Pieronek uważał, że Kościół powinien ponosić odpowiedzialność za nadużycia seksualne, których dopuszczają się księża?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Jan Turnau wspomina bp. Tadeusza Pieronka: On księżyskiem na pewno nie był
Zaloguj się
 • cassius769

  Oceniono 8 razy 6

  Epitafium złożone z wypowiedzi zmarłego

  O homoseksualizmie”:

  „Akty homoseksualne są amoralne i [przeciwko naturze, dlatego wykluczają z Królestwa Niebieskiego”

  „Orientacja to może być na Wschód albo na Zachód. Tymczasem normalnym się jest, albo nie”.

  „Czasami, jeżeli zachodzą szczególne okoliczności, odpowiedzialność za czyny homoseksualne może być nawet całkowicie zniesiona, jeżeli natomiast są to skłonności, które człowiek poprzez modlitwę i przy pomocy Bożej Łaski może opanować, wtedy dla takiej osoby nie ma usprawiedliwienia”.

  O prawach kobiet:

  „W świecie role są podzielone, nie każdy może rodzić, bo go natura do tego nie uzdolniła, nie każdy też może być księdzem''

  „Aborcja ,,to zabójstwo i nie można tego inaczej nazwać''
  „Stanowisko kościoła jest od zawsze negatywne i nie widzę tu pola do dyskusji”

  O Żydach:

  „Ale oni, Żydzi, mają dobrą prasę, ponieważ dysponują potężnymi środkami finansowymi, ogromną władzą i bezwarunkowym poparciem Stanów Zjednoczonych i to sprzyja swego rodzaju arogancji, którą uważam za nie do zniesienia”.

  O pedofilii w kościele:

  „"Nie róbcie z Kościoła siedliska pedofilii! Ataki przypominają minioną epokę komunizmu. Brak mi tylko jeszcze pokazowych procesów"
  Nie ma podstaw prawnych do wypłacania przez Kościół odszkodowań ofiarom księży pedofilów”

  „Ale również arcybiskup pedofil powinien być szanowany, jeśli wszystkich ludzi mamy szanować, a nie linczować”.

  "Pedofilia była na świecie, jest i będzie. Papież zmagał się z o wiele większymi tematami"

  O gender:
  „Dziecko genderowców nie rodzi się, ale jest przedmiotem produkcji. Polski rząd powinien sprzeciwiać się gender, a nie dawać opętać się tej chorej i niebezpiecznej ideologii”

  O Izabeli Jarudze-Nowackiej:
  To jest feministyczny beton, który się nie zmieni nawet pod wpływem kwasu solnego

  O prawie do umierania w godności:

  „ani nauka ani człowiek nie ma prawa decydować o eutanazji”

  „Cierpienie jest twórcze, trzeba je wykorzystywać do tego, aby pogłębić człowieczeństwo”

  O kampanii na rzecz związków partnerskich:

  "Jest to kampania zmierzająca do tego, by każde wydarzenie, każde ludzkie postępowanie, nawet sprzeczne z powszechnym odczuciem moralności, usankcjonować i chronić. Czy fakty dokonane mogą być wyznacznikiem reguł moralnych? NIE!"

  O in Vitro:

  ""Pierwowzorem in vitro jest Frankenstein."

 • totus.tytus

  Oceniono 10 razy 4

  I kolejny zaczadzony kadzidłem się uaktywnił. Pieronek był osobą fałszywą, dwulicową, postacią wykreowaną na cele ocieplania wizerunku i naprawiania zszarganej reputacji okupanta watykańskiego - powierzono mu rolę "dobrego gliny", i wielu głuptasków i prostaczków dało się nabrać na tę ściemę, i teraz kwiczą, że "to był dobry, mądry kapłan, nie to co inni". Błogosławieni naiwni albowiem dali się nabrać na kościelną propagandę i PR. Każdy funkcjonariusz kościoła jest złym człowiekiem, żeby nie wiem jak pięknie gadał (a pięknie gadać, używać ładnych gładkich słów i zdań to ich akurat uczą w seminariach właśnie po to, by prostaczkowie i głuptaski dawały się nabierać, i po ich otumanieniu - dawały się strzyc i doić, i nie szemrały).

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 5 razy 3

  Ciesze się, że zauważono co ten nieżyjący już człowiek wygadywał o innych. Mnie osobiście tylko dlatego nie obraził, ponieważ mam bardzo mierne mniemanie o duchownych jakichkolwiek.
  Słabo mi się za to robiło, czytając wczoraj wyborczą - ta wazelina, ten Michnik płaszczacy się przed funkcjonariuszem kościoła... Miałem właśnie przedłużyć cyfrową prenumeratę Wyborczej ale po tych tekstach wrzucam na luz. Dam za to więcej na Krytykę Polityczną i Fundacje Kuby Wątłego, do czego i innych serdecznie namawiam.

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 4 razy 2

  Kazdy ksiadz jest oszustem. Opowiada bajki np o chodzeniu po wodzie, o jakichs bogach co zapladniaja dziewice... jak w greckiej mitologii: bajki, bajki, bajki....

 • nutka7.17

  Oceniono 1 raz 1

  Z całym szacunkiem, ale otwarci, soborowi katolicy nie mają czego żałować. Biskup Pieronek wielokrotnie w swoich wypowiedziach ujawniał „radiomaryjno-prawicowe skłonności”. Sam pan zresztą z tego powodu ubolewał na swoim blogu („Bp Pieronek przemówił Rydzykiem”, wpis z 14.02.2008 roku). O działaczkach na rzecz równouprawnienia kobiet powiedział, że są feministycznym betonem, którego nie rozpuści kwas solny; konwencję przeciwko przemocy wobec kobiet zrównał z nazizmem i komunizmem; lewicę sprowadził do zwierząt: hien i szczurów – które kiedyś zostaną zapędzone do nory. Miał fiksację na punkcie „ideologii gender”, która jakoby rozpanoszyła się w polskich przedszkolach i szkołach. Do końca sprzeciwiał się wzięciu przez Kościół odpowiedzialności za przestępstwa pedofilii. Można by wymieniać dalej. Owszem, na tle Rydzyka czy Jędraszewskiego wyglądał na „umiarkowanego”, bo nie wierzył w zamach w Smoleńsku, bo nie szczuł na uchodźców, bo krytykował atak PiS na sądy. Ale to za mało, by uznać go za „twarz Kościoła otwartego”
  O zmarłych należy pisać prawdę i skończyć z hipokryzją. Nieuczciwością jest celowe przemilczanie, umniejszanie lub usprawiedliwianie nienawistnych i wykluczających wypowiedzi „tendencją retoryczną”. Widocznie polski kler tak nisko obniżył poprzeczkę, że wystarczy kwestionować zamach w Smoleńsku, nie szczuć na uchodźców i skrytykować PiS „za sądy”, żeby zyskać miano postępowego biskupa Kościoła otwartego.
  Biskup Pieronek naraził się wszystkim Demokratom, zatruwając od lat polskie społeczeństwo niesprawiedliwymi, fałszywymi i wykluczającymi ocenami które wyniosły PiS do władzy.

 • przyganiacz

  0

  "Kościół stracił głos odwagi"

  Nie da się stracić tego, czego się NIGDY nie miało - tak jest w przypadku bandy hipokrytów zapatrzonych we własny zadek na stołku.. Jeden Pieronek nie czyni burzy...

 • cassius769

  Oceniono 4 razy 0

  tylko sku...ele siedza w kosciele....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX