Jan Turnau wspomina bp. Tadeusza Pieronka: On księżyskiem na pewno nie był

Pogrzeb bp. Tadeusza Pieronka odbędzie się 3 stycznia w Krakowie. W TOK FM wspominał go publicysta Jan Turnau. Przypomniał, że duchowny rozróżniał "księży od księżysk".

W programie A Teraz Na Poważnie dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jan Turnau wspominał zmarłego 27 grudnia bp. Tadeusza Pieronka. Duchowny zmarł w Krakowie w wieku 84 lat. 

W teatrze czerwono i tylko on na czarno

Jan Turnau zaczął od anegdoty o stronieniu biskupa od strojnych szat. Opowiadał, jak kiedyś podczas jednego z przedstawień w Teatrze Wielkim w Warszawie cały rząd czerwony był od biskupich szat. Tylko bp. Tadeusz Pieronek wystąpił w zwykłej, czarnej sutannie. 

- Z całą pewnością był skromny i bardzo demokratyczny w obyczajach. Kiedyś ochrzanił mnie niemal w pierwszej rozmowie. Po prostu taki był. Nie był dyplomatyczny - mówił gość TOK FM.

Czytaj też: Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Miał 84 lata

Dodał, że od bp. Pieronka pochodzi sformułowanie: księża i księżyska. - On księżyskiem na pewno nie był. On był księdzem i to w dobrym sensie. Starał się być dla ludzi nie w gadaniu, tylko w czynach chyba chrześcijański - podkreślił Jan Turnau. 

Bp Pieronek był w awangardzie?

Prowadzący program Mikołaj Lizut zaznaczył, że bp Tadeusz Pieronek wyróżniał się w hierarchii Kościoła katolickiego. - Na czym ta awangarda polegała? - pytał Jana Turnaua. 

- Chyba przede wszystkim na akceptacji ustroju demokratyczno-liberalnego. To od początku go wyróżniało. W sprawach doktrynalnych się specjalnie nie wyróżniał - tłumaczył, ale dodał, że nie znaczy to, iż akceptował radykalną krytykę struktur kościelnych i mentalności kościelnej, jaką prezentują dzisiaj niektórzy publicyści. 

Mikołaj Lizut podkreślił, że kontrowersyjne tezy, które głosił bp Pieronek, dotyczyły zarówno krytyki Kościoła, jak i jego obrony. Dziennikarz przypomniał, że biskup w sposób jednoznaczny, a dziś uznawany za skandaliczny, wypowiadał się np. o mniejszościach seksualnych. 

- Wypowiadał się zdecydowanie przeciwko aborcji, choć chyba nie kwestionował tzw. kompromisu aborcyjnego. Lekcje religii w szkole to była dla niego rzecz oczywista. Nie podobało mu się także, jak zrozumiałem, zakwestionowanie invocatio dei w konstytucji - wymieniał Jan Turnau oraz dodał: - Były takie różne rzeczy, które nas dzieliły, niemniej bardzo dużo łączyło. Powiedziałbym najogólniej, że on był równym facetem po prostu, nie wywyższał się, był koleżeński - mówił gość TOK FM. 

Pogrzeb biskupa odbędzie się w 3 stycznia. Duchowny zostanie pochowany w krypcie biskupów w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! 

  • czy bp Pieronek sprzeciwiał się zaangażowaniu Kościoła w politykę? 
  • co bp sądził o antykoncepcji?
  • kim jest liberał w Kościele?
  • czy bp Pieronek przegrał z Radiem Maryja?
  • czy bp Pieronek uważał, że Kościół powinien ponosić odpowiedzialność za nadużycia seksualne, których dopuszczają się księża?

DOSTĘP PREMIUM