Mateusz Morawiecki w Sejmie o "winie Tuska" ws. cen prądu. "Zrezygnował z największej broni - weta"

Przyczyną dzisiejszej sytuacji z cenami energii jest niezawetowanie przez premiera Donalda Tuska negocjacji pakietu klimatycznego UE w 2008 r. - oświadczył w Sejmie premier Mateusz Morawiecki w czasie dyskusji nad projektem ustawy ws. cen energii.

Szef rządu odwoływał się do negocjacji pakietu klimatycznego Unii Europejskiej w 2008 r. Jak mówił, negocjacje były zaplanowane w taki sposób, aby na koniec można było je zawetować. A premier Donald Tusk powiedział, że nie będzie wetował - stwierdził Morawiecki. - Jak ktoś na początku negocjacji mówi, że odkłada do szuflady swoją broń bardzo skuteczną, to jaką ma pozycję negocjacyjną? - pytał Morawiecki.

- Brak weta wtedy, a pan prezydent Lech Kaczyński mówił, że można je było zastosować, doprowadziło nas dzisiaj do tarapatów. Wtedy można było tego użyć - mówił Morawiecki. Jak oświadczył, gdyby wtedy rządził PiS, weto zostałoby użyte.

Szef rządu uściślił też swoją wcześniejszą wypowiedź, zaznaczając, że w latach 2008-2012 ceny energii w Polsce wzrosły o 52, a nie o 50 proc., jak wcześniej mówił, czemu z kolei zaprzeczał z sejmowej mównicy Marek Sawicki z PSL.

PO: Problemy z cenami prądu to wina PiS

Wysokie ceny prądu to tylko i wyłącznie wina i odpowiedzialność rządów PiS - mówił z kolei szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Rządy te odpowiadają także - według niego - za obniżenie wartości państwowych spółek energetycznych.

Zdaniem szefa klubu Platformy, piątkowa debata nad rządowym projektem dotyczącym m.in. obniżenia akcyzy na prąd stanowi "swoisty akt oskarżenia" dla polityki energetycznej rządu PiS i jego działalności w sektorze energetycznym.

Jak dodał, proponowana przez rząd nowela "działa tylko w 2019 r.". - Potem może być drogo - to już was nie interesuje - stwierdził polityk.

- Wasza polityka energetyczna to polityka trzech 'a': amatorska, arogancka i anachroniczna - tacy wy jesteście. Wasz miks energetyczny to wysokie rachunki za prąd, które muszą płacić Polacy, polskie przedsiębiorstwa i samorządy (...). Wysokie ceny prądu to tylko i wyłącznie wasza wina i odpowiedzialność - przekonywał Neumann. Mówił o tym również dziś rano na antenie TOK FM. Posłuchaj >>>

Zarzucił też rządom PiS doprowadzanie "do ruiny" państwowych spółek energetycznych. - Zmuszacie je do różnych haraczy na swoje polityczne imprezy, do dotowania waszych fundacji, do dotowania waszych stowarzyszeń, do topienia miliardów w nierentowne inwestycje (...). Gdy przejmowaliście rządy w 2015 r., wartość tych spółek, czterech spółek energetycznych, była o kilkadziesiąt procent wyższa niż dzisiaj - mówił szef klubu PO-KO. Jak dodał, oznacza to, że PGE, Tauron, Enea, Energa straciły na wartości łącznie o 13 mld zł.

Kto nie wykona polecenia, zostanie zdymisjonowany

Tymczasem europoseł PiS Karol Karski, jeszcze wczoraj mówił w Polsat News, że renegocjacje umów zawartych przed przyjęciem omawianej właśnie ustawy będą obowiązkowe. - Jeśli nie zrobią to ci prezesi tych spółek (zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej - red.), to zrobią to ich następcy, którzy to wykonają. Każdy prezes spółki skarbu państwa, który nie wykona polecenia premiera, zostanie zdymisjonowany - podkreślił Karski. 

W czwartek wieczorem wpłynęła do Sejmu niemal 12-stronicowa autopoprawka do projektu nowelizacji, która zakłada m.in., że przy utrzymaniu stawek i cen z roku 2018 nastąpią rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną; na ten cel przeznaczono 4 mld zł. W uzasadnieniu do autopoprawki czytamy również m.in. o zasileniu kwotą 1 mld zł "krajowego systemu zielonych inwestycji", a także o obniżeniu akcyzy na energię z 20 do 5 zł za megawatogodzinę. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Mateusz Morawiecki w Sejmie w czasie debaty o obniżeniu akcyzy na prąd
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 8 razy 4

  Czego można wymagać od krzywomordego łgarza??? świrnięty ojciec - patologiczna rodzina....

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 4

  Epoka liberum veto dawno minęła,

  ate warchoły myślą, że wetowaniem praw wspólnotowych

  dokonają w Unii epokowego, cywilizacyjnego przewrotu.

 • pantograff

  Oceniono 8 razy 4

  Kłamliwy, ohydny bankster. Robi z ludzi idiotów z miskę ryżu. Cała ta zgraja PiSiorska to kłamliwe, wredne, obłudne, pyskujące paskudy. Ale najgorsze jest to, że polski naród jest tak głupi, że to łyka. Ludzie, obudźcie się, bo puszczają nas z torbami, niszczą nasz wspólny dom, a wy idziecie na nich głosować za 500 złotych. Oni są najgorszym rządem w historii postsocjalistycznej Polski. Cała walka o wolność po nic z powodu idioty z Mokotowa i jego kłamliwej czeladzki. A Wy głosujecie dalej ZA! Jutro obudzicie się z ręką w nocniku. Wszytsko Wam zniszczą a za bochenek chleba będziecie płacić 30 złotych.

 • zlappande

  Oceniono 3 razy 1

  Matoluszku, na znak protestu przeciwko wrednemu i rudemu Tuskowi, poddaj sie do dymisji, wez ze soba jako poduszke cieply klocek Szydlo i tatke i jedzcie razem na grzyby, rozumiesz ? na grzyby
  jestes chory, rozumiesz, ciezko chory
  wywiez towarzystwo do lasu, pokaz gdzie kopales grob i moze przy okazji przywieziesz troche choinek - a dola sie podzielimy

 • zlappande

  Oceniono 3 razy 1

  Morawiecki chce przez to powiedziec, ze awanturnicza polityka Lecha Kaczynskiego byla sluszna
  no to znaczy, ze nasz klamczuszek nawqet nie rozumie, dlaczego poruszamy sie po polu minowym na forum miedzynarodowym i co chwila wpadamy na jakas mine i nam sie obrywa
  dzieki pryncypiom, ktorych bro9ni Matoleusz, kuksa nas Trump (przyjal Dude jak gowniarza), kuksa nas Izrael (i musimy przepraszac za Ustawe o IPNie), dostajemy lanie przez Szyszke i odwolujemy wszystko, przerabiamy ustawe o sadownictwie innymi slowy dostajemy po nosie , bo sa mocniejsi i nas bija
  ale tonio, weldug naszego powstanca wielkpolskiego trzeba sie bic z kazdym i o wszystko
  mnie to nie dziwi, zawsze uwazalem, ze rodzina Kornela Morawieckiego byla chora ze wzgledu na toksyczny charakter tatki
  tylko u rownie chorego ale z innego powodu - wlasnej od urodzenia nieudolnosci zyciowej czyli fujarostwa Jarozbawa mamy chory klinicznie uklad
  jak jeszcze dodamy wychowanego na Jezusa Dude, kloc co stal Szydlo czy wiecznie zgrymaszonego Glinskiego oraz niepowaznego Witie Waszczykowskiego czy swira Antoniego, to widzimy, dlaczego mamy interesujacy sklad psychologicznych przypadkow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX