Czesław Małkowski uniewinniony od zarzutów gwałtu. Wyrok ws. byłego prezydenta Olsztyna jest nieprawomocny

Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił byłego prezydenta tego miasta Czesława Jerzego Małkowskiego od zarzutów gwałtu. Wyrok zapadł w drugim procesie, jest nieprawomocny.

Uzasadnienie wyroku w sprawie Małkowskiego nie jest znane, ponieważ proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Sprawa Małkowskiego była rozpoznawana drugi raz, poprzedni wyrok - 5 lat więzienia, który wydał sąd w Ostródzie, został uchylony.

W 2015 r. (po czteroletnim procesie) Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania. Przy czym, w ocenie sądu, czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Sąd Okręgowy w Elblągu, rozpatrując apelację, uchylił jednak wyrok i sprawę skierował do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Rozpatrywał ją obecnie Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie dwie kadencje - do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed sądem, Małkowski trzykrotnie w 2010 r., 2014 r. i 2018 r. kandydował na prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobywał natomiast mandat radnego, który obecnie także sprawuje.

Prokuratura może odwołać się od decyzji sądu

Wyroku wysłuchał m.in. były adwokat Małkowskiego Ryszard Afeltowicz, który ocenił, że w związku z piątkowym orzeczeniem należy się spodziewać apelacji prokuratury. - Ale nie sądzę, by ten wyrok mógł być w apelacji zmieniony - dodał adwokat. Afeltowicz przyznał PAP, że "tylko trochę jest zdziwiony wyrokiem".

- Ale nie wykluczałem uniewinnienia. Walczyłem o nie, gdy przez 7 lat broniłem pana Małkowskiego - mówił adwokat. W procesie rozstrzyganym przez sąd w Olsztynie Afeltowicz nie reprezentował już Małkowskiego. W związku z tym mecenas przyznał, że nie wie, co sprawiło, że wyrok sądu w Olsztynie tak diametralnie różni się od wyroku sądu w Ostródzie, który skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia.

- Nie sądzę, by wpływ na to miał fakt, że w Ostródzie sprawę rozstrzygała sędzia kobieta, a w Olsztynie mężczyzna - powiedział Afeltowicz.

Małkowski przez cały czas trwania sprawy zapewniał o swojej niewinności.

DOSTĘP PREMIUM