Ostatnia handlowa niedziela w tym roku. A od stycznia zmiany dotyczące handlu

30 grudnia przypada ostatnia niedziela 2018 roku - i ostatnia w miesiącu, w związku z czym bez problemów zrobimy zakupy we wszystkich sklepach. Ale w nachodzącym 2019 roku czeka nas sporo zmian, bo handlowych niedziel będzie dużo mniej niż do tej pory.

Od nowego roku reguła będzie prosta: zasadniczo zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele większość sklepów będzie zamknięta, z wyjątkiem kwietnia i grudnia.

W tych miesiącach - z powodu świąt - pojawią się odpowiednio jedna i dwie dodatkowe niedziele handlowe. Razem daje nam to przez cały rok 15 handlowych niedziel, których w kolejnym  2020 roku będzie już tylko siedem.

Obecnie, zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku (z wyjątkami).

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

"Zakaz handlu to naruszenie konstytucji i wchodzenie z butami w styl życia ludzi"

TOK FM PREMIUM