Życzenia noworoczne. Duda przypomina o duchu wolności, Tusk życzy zwycięstwa patriotom i demokratom

Andrzej Duda w swoim orędziu noworocznym podkreślił rocznice historyczne z 2018 i 2019 roku. Donald Tusk z kolei życzył w Polsce i Europie zwycięstwa patriotom i demokratom.
Zobacz wideo

- W 2019 roku przypomnimy sobie i światu jak wielki jest polski duch wolności - powiedział w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił także wyjątkowość minionego już 2018 roku. Przypomniał 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Było to wielkie święto wolności i narodowej dumy, święto nas wszystkich. Dziękuję państwu za włączenie się w tysiące inicjatyw jubileuszowych lokalnych i ogólnopaństwowych. Za wspaniałą atmosferę tych dni, gdy podobnie jak w 1918 roku gromadziliśmy się pod biało-czerwoną flagą. Pod nią jest, i w wierzę w to, zawsze będzie miejsce dla każdego z nas - przemawiał Andrzej Duda

Prezydent nawiązał też do wyborów do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu, przekonując, że towarzysząca im kampania to dobry czas na merytoryczną dyskusję o przyszłości Polski.

Andrzej Duda przypomniał, że w tym roku minie 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i 30 lecie przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Donald Tusk składa życzenia Rumunii i patriotom 

Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, zwrócił się natomiast z życzeniami noworocznymi do Rumunii, która obejmuje pierwszą prezydencję. 

Tusk złożył też życzenia wszystkim patriotom i demokratom. 

Orędzia Angeli Merkel i Emmanuela Macrona

W noworocznym orędziu Angeli Merkel nie zabrakło tematów migracji, zmian klimatycznych oraz odniesień do polityki międzynarodowej. "Poradzimy sobie z wyzwaniami naszych czasów, tylko wtedy, gdy będziemy trzymać się razem i współpracować z innymi ponad granicami" - powiedziała kanclerz, zaznaczając, że potrzebna jest do tego tolerancja.

Z kolei prezydent Francji, Emmanuel Macron, w noworocznym wystąpieniu apelował do rodaków o jedność oraz cierpliwość w 2019 roku. 

"Efekty reform nie mogą być natychmiast odczuwalne, ale rozumiem niecierpliwość obywateli" - mówił Macron w telewizyjnym wystąpieniu, odnosząc się, choć nie wprost, do antyrządowych protestów "żółtych kamizelek".

Demonstracje we Francji trwają już od połowy listopada. Od początku protestów w wyniku wypadków w pobliżu organizowanych przez "żółte kamizelki" blokad dróg zginęło 10 osób. Półtora tysiąca protestujących zostało rannych, 50 osób poważnie.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Życzenia noworoczne. Andrzej Duda przypomina o duchu wolności, Donald Tusk życzy zwycięstwa patriotom i demokratom.
Zaloguj się
 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 15 razy 5

  Budyń - zakłamana kanalia.
  i piesek na krótkim łańcuszku tow. Krótkiego.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  W zgodzie z duchem wolności wykopiemy Pana Prezydenta ze stanowiska w najbliższych wyborach. Nawet elektorat PiS go nienawidzi ...

 • andrew1507

  Oceniono 5 razy 3

  Człowiek o braku zdolnosci honorowej sklada nam zyczenia, spadaj.....

 • teddy_boy

  Oceniono 3 razy 1

  Czy Tusk Donald w trakcie owych życzeń, przemieszczał się na szczudłach w mundurze swojego dziadka? Aha, czy po tym gdy niebawem dostanie kopa w zad w Brukseli, przyjedzie do Polski czy jednak do swojej ojczyzny?

 • f1909

  Oceniono 3 razy 1

  Takim samym patriotów jak on sam dla których POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ !?

 • sil.m

  Oceniono 7 razy 1

  Najbardziej żałosny prezydenta III RP : drobny delegacyjny kanciarz [wyłudził jakieś kilkanaście tysiaków za lewe diety i km bez wiedzy wierchuszki [ nikt nie zna wyroku jaki wydał sąd w sprawie pomówienia go przez Newsweek.] , z wyrokiem za kłamstwo- postać pokroju R. Ochódzkiego z filmu Miś .. . Ten idiotyczny nerwowy tik, głupkowaty uśmieszek i chowanie głowy w garb to znak rozpoznawczy aktorzyny kiedy spotyka się z ważnymi politykami .Mowa ciała zawsze pokazuje prawdę - słaby człowiek, kłamca i oszust. Dęte miny, kiepskie dowcipy, bufonada, błazenada to synonim wszystkiego co najgorsze i najgłupsze w narodzie - ta płytkość aż boli. Ciągle w to gra. Nawet w Kapitułę Orła Białego przeprowadził głosowanie z vacatami by wybrać swoich wg życzenia prezesa. Teraz twierdzi, że energetyka oparta na węglu nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu.Demolkę sądownictwa w interesie społecznym to dzieło zrealizowane z czerwonym pająkiem prokuratorem ze stanu wojennego a 7 nowelizacja Ustawy o SN też podpisana jest w interesie społecznym a popis dziwnymi stwierdzeniami wobec sędziów potwierdza jego doktorat z aktorstwa

 • ochujek

  Oceniono 11 razy 1

  Bolszewik mówi o wolności. Pewnie Konstytucja go krepuje i chce jak najszybciej uwolnić się od niej.

 • teddy_boy

  Oceniono 2 razy 0

  Do Siego Roku! Najserdeczniejsze i szczere życzenia wszystkim PełOwcom: solidny nitras wam w platformę... PO same bile. Hop hop hop!!

 • matts06

  Oceniono 2 razy 0

  Życzę sobie żeby wreszcie ze sceny politycznej zniknął POPIS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX