Zieloni na listach Koalicji Obywatelskiej? Kluczowa jest postawa PO ws. planu transformacji energetycznej

Bez akceptacji programu dotyczącego transformacji energetycznej nie będzie szans na wejście Zielonych do Koalicji Obywatelskiej.

Partia Zieloni ogłosiła apel do liderów polskich partii, w którym czytamy m.in.: „przyjmijmy wspólną wizję i plan transformacji energetycznej, uczyńmy ją wspólnym priorytetem”. - To chyba pierwszy dokument, po stronie opozycji, który pokazuje spójną wizję rozwoju Polski w najbliższych latach, do roku 2050 - komentował Jacek Żakowski, gospodarz Poranka Radia TOK FM.

- Jesteśmy przekonani, że plan transformacji energetycznej i ochrony klimatu musi być ponadpartyjny - mówił Radosław Gawlik z Zielonych. I dodał, że już zaczęto rozmowy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a szykowane są spotkania z Partią Razem. Jednak były wiceminister środowiska nie ma wątpliwości, że kluczowa jest postawa PO. - Jeśli Platforma byłaby skłonna poprzeć ten program, plus elementy programu społecznego dla grup wrażliwych, to opowiadam się za wspólnym startem. By odsunąć PiS od władzy - deklarował Gawlik.

Zieloni o ponadpartyjnej strategii transformacji energetycznej i ochrony klimatu chcą dyskutować z przedstawicielami wszystkich partii politycznych - organizują specjalną debatę, która odbędzie się 10 stycznia w Warszawie.

"Żyjemy w czasie monopolu"

Zdaniem gościa TOK FM dyskutując o zmianach, których trzeba dokonać, nie sposób pominąć tematu cen prądu. Jak ocenił, żyjemy dziś w czasach monopolu, kiedy ceny dyktuje "monopol spółek energetycznych, w których siedzi teraz jedna partia".

Gawlik podkreślił, że czas na zmianę ministra energetyki, bo z Krzysztofem Tchórzewskim "nie da się nic zrobić". A nowy minister mógłby zacząć realizować "pewne założenia" programu przygotowanego przez Zielonych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu - całej rozmowy Jacka Żakowskiego z Radosławem Gawlikiem.

Czytaj też: Czas na dymisję ministra energii? Tchórzewski realizuje "samobójczą politykę, żeby dotrwać do wyborów">>>

Nowy organ w naszym ciele, zdjęcie pojedynczego atomu. Zobacz, co jeszcze przegapiłaś/eś w 2018 w nauceTOK FM PREMIUM