Tadeusz Cymański o rozczarowaniu frankowiczów. "Spodziewali się rozwiązań szybszych i dalej idących"

Pewne rozczarowanie jest faktem i udziałem frankowiczów, którzy spodziewali się rozwiązań szybszych i dalej idących - przyznaje w rozmowie z TOK FM Tadeusz Cymański, przewodniczący sejmowej podkomisji zajmującej się projektami ustaw frankowych.
Zobacz wideo

Poseł komentuje dane Sądu Okręgowego w Warszawie, który w 2018 roku zalały pozwy od frankowiczów - takich spraw wpłynęło aż 2549. Rok wcześniej było ich 999, a to oznacza 2,5-krotny wzrost liczby spraw dotyczących kredytów frankowych. W stanowisku przekazanym reporterowi TOK FM, prezes warszawskiej okręgówki podkreśla, że przy liczbie i stopniu skomplikowania spraw frankowych potrzebne są rozwiązania ustawowe. Cymański przyznał, że jest to ważny sygnał, który musi przekazać klubowi i rządowi.

- To jest pytanie o decyzję na szczeblu centralnym - mówi Tadeusz Cymański pytany o działania, które miałyby pomóc sądom zalanym sprawami wnoszonymi przez frankowiczów. Ubolewa również, że prace nad ustawą na temat pomocy dla frankowiczów (a dokładniej - posiadaczy wszystkich kredytów walutowych), której projekt jeszcze w 2017 roku złożył prezydent, toczą się tak powoli. Na tę chwilę projekt jeszcze nie jest gotowy do pierwszego czytania.

- Myślę, że podkomisja zbierze się w styczniu i nasze zadanie wykonamy. Nie wiem, w jakim ostatecznym kształcie będzie przyjęta ta ustawa, o tym zdecyduje komisja finansów i Sejm - deklaruje. Tymczasem jeszcze w październiku 2018 roku w rozmowie z PAP Biznes poseł mówił: - Mam nadzieję, że temat ruszy, trudno go przeciągać w nieskończoność. Atmosfera jest gorąca, jednak chciałbym, żeby ta ustawa została przyjęta w tym roku, niezależnie w jakim kształcie.

Ustawa przewiduje pomoc finansową dla osób, które mają największy problem ze spłatą kredytów frankowych. A poza tym obliguje banki do przedstawienia klientom ofert przewalutowania kredytu. - Klient może, ale nie musi się zgodzić na taką ofertę. Nie jest tajemnicą, że sytuacja frankowiczów jest różna i nie wszyscy mogą tego przewalutowania chcieć. Nie może być też tak, że sytuacja frankowiczów stanie się w konsekwencji lepsza niż sytuacja w przypadku analogicznych kredytów udzielonych w złotówkach - wyjaśnia Cymański.

Czy te rozwiązania sprawią, że do sądów będzie wpływać mniej pozwów dotyczących kredytów we frankach? - Trudno powiedzieć. Moim zdaniem ustawa nie jest w stanie zastąpić sądów nawet przy najlepszej chęci legislatorów - mówi poseł PiS. I dodaje: - Ten projekt, który jest procedowany, to nie jest fikcja. To jest duża pomoc, której nie możemy lekceważyć. Natomiast sąd nie jest zamiast, tylko działa oprócz ustawy.

- Pewne rozczarowanie jest faktem i udziałem frankowiczów, którzy spodziewali się rozwiązań szybszych i dalej idących - przyznaje Cymański. Podkreśla, że "w sytuacji, którą mamy, sąd pozostaje autentycznie poważnym narzędziem dochodzenia swoich racji".

Frankowicze zapchali warszawski sąd

Jeśli pominąć sprawy rozwodowe, to ponad 30 procent wszystkich pozwów cywilnych, które wpłynęły do Sądu Okręgowego w Warszawie, dotyczy spraw frankowiczów. Od początku stycznia do 27 grudnia 2018 roku do warszawskiej okręgówki takich spraw wpłynęło aż 2549. Rok wcześniej było ich 999, a to oznacza 2,5-krotny wzrost liczby spraw dotyczących kredytów frankowych. Zajmuje się nimi 61 sędziów, a trzeba zaznaczyć, że wiele spośród przypadków, z którymi kredytobiorcy zgłaszają się do sądów, to sprawy bardzo skomplikowane, nierzadko precedensowe.

I właśnie na ten problem wskazuje prezes warszawskiej okręgówki. "Zdaniem Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie skala problemu: liczba spraw, poziom ich skomplikowania oraz niejasności prawnych, a także konieczność wyważenia wartości istotnych dla społeczeństwa - wskazuje na potrzebę podjęcia rozwiązań ustawowych" - brzmi stanowisko sądu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
Tadeusz Cymański: Rozczarowanie jest faktem i udziałem frankowiczów
Zaloguj się
 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 16 razy 16

  Ktoś powie - Cymański głupek. Ktoś powie - chłopski filozof. Ktoś powie - niezrównoważony emocjonalnie. Ja powiem. Cymański nie jest głupi. To niezły cwaniak i kawał s k u r w y s y n a. Potrafił ustawić siebie i swoją rodzinę do życia na koszt społeczeństwa. Dokonały pływak w politycznym g ó w n i e. Wie co i kiedy powiedzieć, żeby nie odstawili od koryta. Pożytek z Cymańskiego żaden. To pasożyt.

 • marudna.maruda

  Oceniono 23 razy 11

  Z uwagi n dużą inwestycję parę lat temu wzięliśmy kredyt. W złotówkach, ale to nie znaczy, że ktoś go za nas spłacał. Taki był nasz świadomy, dorosły wybór. Podejrzewam, że frankowicze to też dorośli ludzie i wiedzieli, ile mogą zyskać, ale chyba też mieli świadomość, że można się na tych kredytach przejechać. My swój kredyt spłaciliśmy co do grosza. Dlaczego mamy się martwić o kredyty innych? Tym bardziej, że frankowicze zdaje się w przewadze brali kredyty na dobra niekoniecznie niezbędne. Dom nie musi być od razu największy i najpiękniejszy we wsi, a auto może być o klasę gorsze od rydzykowego.

 • 1-wolne

  Oceniono 10 razy 10

  Jeśli sprawa frankowiczów zagrozi słupkom wyborczym PIS to Duda dostanie zielone światło
  i spełni obietnicę zwrotu kasy i obciążenia banków.
  Wybory PIS musi wygrać choćby Polska miała zbankrutować.

 • safelogica

  Oceniono 10 razy 10

  Frankowicze spodziewali się szybszych i dalszych kroków rozwiązujących problemy kredytobiorców? Ten wsiowy głupek to zwyczajny błazen. Niejaki Duda w kampanii wiosną 2015 darł się jak to ludzie są oszukiwania i "da się" natychmiast problem rozwiązać. Potem w kolejnej kampanii wyborczej (wrzesień 2015) PISOwcy obiecali szybkie i konkretne rozwiązania. Więc nie Frankowicze a rządzący są oszustami. I tyle

 • fctheduck

  Oceniono 11 razy 9

  Nie "spodziewali się" tylko im obiecano, a po wyborach olano. A to spora różnica, oszuście.

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 8

  A jak wygląda kwestia honorowe abdykacji. Przecierz nie spelnił Duda ani jednej obietnicy wyborczej, nawet tej o własnej abdykacji. Nie glosujcie na ludzi bez honoru, to sie zawsze zle kończy........

 • taunus68

  Oceniono 10 razy 8

  Jak tam córcia? Radzi sobie w nowej pracy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX