Planujesz urlop? Sprawdź, z jakim wyprzedzeniem najlepiej rezerwować lot i hotel

Wyszukiwarka turystyczna KAYAK przeanalizowała, kiedy najlepiej zarezerwować loty i hotele w przypadku najpopularniejszych kierunków podróży 2019 roku. Sprawdzono też, które miejsca okazały się "wschodzącymi gwiazdami" wśród podróżnych.

Jak wynika z analizy wyszukiwarki KAYAK, Podróżni z Polski mogą oszczędzić nawet 61 procent ceny lotów i 63 procent ceny noclegów w najpopularniejszych miejscach w Europie i na świecie, dokonując rezerwacji w najlepszym momencie.  Najkorzystniejszy moment na zakup biletów lotniczych po Europie to 1-3 miesiące przed podróżą.

KAYAK sprawdził, kiedy najlepiej zaplanować wyjazd do miejsc, które powróciły w do czołówki rankingu najpopularniejszych kierunków podróży w Europie i na świecie. Chodzi o miejsca, które w ostatnich trzech latach spadły w rankingu popularności, jednak w tym roku odnotowały spektakularny powrót do grona najchętniej wybieranych kierunków podróży.  Wśród nich znowu znalazło się południe Włoch. Neapol, po spadku na 88 pozycję, w 2018 roku wskoczył na 22 miejsce rankingu. Eksperci wyszukiwarki odkryli także „wschodzące gwiazdy”, czyli miejsca, które w ostatnim czasie regularnie zyskują na popularności.

Rezerwowanie lotu po Europie: im później, tym lepiej?  

Loty do Londynu, Lizbony i Splitu najlepiej rezerwować na dwa miesiące przed podróżą, a kupując bilety lotnicze do Rzymu, Santa Cruz de Tenerife, Luqi czy Malagi zaledwie miesiąc przed dniem wylotu, podróżni zapłacą za bilet co najmniej jedną trzecią mniej niż w najmniej korzystnym momencie na dokonanie rezerwacji. Co więcej, zbyt wczesne zarezerwowanie lotów jest wręcz niewskazane, szczególnie w przypadku typowo wakacyjnych kierunków. Najmniej korzystny moment na zakup biletów lotniczych do Barcelony, Rzymu, Aten czy Malagi to jedenaście miesięcy przed datą wylotu.

Ile zaoszczędzimy, rezerwując loty w odpowiednim momencie?  

Z analizy wynika, że Polacy wybierający się do każdego z 10 najpopularniejszych miast Europy mogą zaoszczędzić co najmniej 30 procent ceny biletów.

Największe różnice w cenach można zaobserwować w przypadku lotów do Luqi, Aten i Santa Cruz de Tenerife – bilety zakupione w najkorzystniejszym momencie są wtedy o ponad połowę tańsze. Jednak liderem tego zestawienia jest Londyn, ponieważ kupując lot do stolicy Anglii w odpowiednim momencie, podróżni zapłacą aż o 61 proc. mniej!    

Rezerwowanie lotu na inne kontynenty: dobre wyczucie czasu oznacza połowę tańsze bilety. Nie dziwi fakt, że podczas planowania dalszych podróży warto pomyśleć o zakupie biletów lotniczych z nieco większym wyprzedzeniem.

Najwcześniej o rezerwacji lotów powinni pomyśleć podróżni wybierający się do Stanów Zjednoczonych. Jak pokazują dane KAYAK.pl, zakup biletów do Los Angeles na 11 miesięcy przed datą wylotu pozwala oszczędzić 28 procent w porównaniu do najmniej korzystnego momentu, a bilety lotnicze do Nowego Jorku kupione już na 10 miesięcy przed podróżą mogą kosztować o 25 procent mniej.

W przypadku jakiego miejsca dobre wyczucie czasu ma największy znaczenie? Z zestawienia wynika, że podróżni, którzy rezerwują bilety do Dubaju w najbardziej korzystnym momencie – czyli 5 miesięcy przed wyjazdem – płacą za nie o 56 procent mniej niż osoby, które za planowanie wyjazdu zabiorą się z większym, 11-miesięcznym wyprzedzeniem.

Co może być zaskoczeniem, w przypadku niektórych odległych kierunków podróży, czekając z kupnem biletów niemal na ostatnią chwilę, podróżni też są w stanie nieco zaoszczędzić. Najlepszym momentem na zarezerwowanie lotu do Malé jest miesiąc, a do Phuket – 2 miesiące przed wylotem.

Planując z większym wyprzedzeniem – odpowiednio 11 i 10 miesięcy – podróżni zapłacą za bilety lotnicze do obu miejsc ok. 15 proc. więcej.

Wschodzące gwiazdy: Palma de Mallorca i Phuket

Phuket i Palma de Mallorca to kierunki podróży, które w ostatnich latach stopniowo zdobywały popularność wśród podróżnych z Polski, by w 2018 roku znaleźć się w ścisłej czołówce rankingu: odpowiednio na 11 i 12 pozycji zestawienia. Także w przypadku tych miejsc zakup biletów lotniczych z dwumiesięcznym wyprzedzeniem to najlepsza strategia, aby zarezerwować lot w najlepszej cenie i oszczędzić odpowiednio 20 procent i 58 procent w porównaniu do najmniej korzystnego miesiąca.

Jak znaleźć najlepszy moment na zarezerwowanie noclegu?  

Zwykle po kupieniu biletów lotniczych można zaczekać chwilę z zarezerwowaniem noclegu. Dla połowy z 10 najpopularniejszych miast Europy najlepszym momentem na dokonanie rezerwacji w hotelach 3-4-gwiazdkowych są dwa miesiące – a w przypadku Rzymu zaledwie miesiąc przed datą przyjazdu, co może przynieść oszczędności wysokości nawet 40 procent, jak w przypadku Pragi. O wcześniejszym zaplanowaniu noclegu – czyli nawet na 10-11 miesięcy przed podróżą – powinni zaś pamiętać podróżni wybierający się do Lizbony, Pafos i Paryża.

Podobna zasada dotyczy popularnych kierunków podróży położonych poza Europą. Podróżni z Polski planujący wyjazd do połowy miast z czołówki zestawienia – takich jak Dubaj, Bangkok czy Los Angeles – nie muszą się martwić o nocleg nawet do 1-2 miesięcy przed wyjazdem. Co więcej, rezerwując nocleg w Ko Lanta (Krabi) z
2-miesięcznym wyprzedzeniem, podróżni zapłacą nawet 63 procent mniej niż w
najmniej korzystnym miesiącu. TOK FM PREMIUM