500 plus motywuje do pracy? Ekspertki krytycznie o badaniu GUS

Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, program 500 plus przyczynił się do wzrostu zatrudnienia. Jednak zdaniem ekspertek, do wyników badania należy jednak podejść sceptycznie.

Z najnowszego badania Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rządowy program 500 plus motywuje do pracy - w szczególności Polki. „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował w środę, że  GUS przepytał 300 tys. osób o to, jak 500 plus wpłynęło na ich życie zawodowe. 76 tys. badanych zadeklarowało, że dzięki niemu rozpoczęło pracę, a kolejne 75 tys. zaczęło jej szukać. Badanie pokazuje, że jedynie 33 tys beneficjentów świadczenia w ramach rządowego programu zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. zrezygnowało z poszukiwania zajęcia.

To zaskakujące informacje, ponieważ wcześniejsze analizy wskazywały, że 500 plus zmniejsza aktywność zawodową Polaków.

Prof. Irena Kotowska, demografka z SGH zauważyła, że badanie ma subiektywny charakter. - Te badania dotyczą interpretacji respondentów tego, jak to świadczenie wpłynęło na ich sytuację zawodową - mówiła w TOK FM.

Argumentowała, że interpretacje wyników badania, które pojawiły się w mediach, są nieprecyzyjne. - Nie możemy powiedzieć, że 500 plus miało taki wpływ. Mogło być związane. Ale ustalenie, że to świadczenie aktywizuje jego beneficjentów, jest moim zdaniem zbyt mocnym stwierdzeniem - komentowała.

Sceptyczna wobec wyników badania jest też dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych i Szkoły Głównej Handlowej. Zwróciła uwagę m.in na to, że arkusze z pytaniami zadanymi podczas badania nie są dostępne na stronie GUS.

- Nie wiemy jak dokładnie brzmiały te pytania i w jakim kontekście były zadawane, a to wszystko może mieć znaczenie. Zastanawiam się, jak w tym badaniu oddzielono to, jak te osoby mogły ocenić swoją decyzję o powrocie na rynek pracy, od niższej stopy bezrobocia, wzrostu płac itd. Na poziomie indywidualnej osoby trudno odpowiedzieć na pytanie “co by było, gdyby nie było 500 plus”. Pytanie sondażowe nie pozwala nic w tym kontekście zrozumieć - tłumaczyła na antenie TOK FM.

Obie ekspertki wskazały, że wcześniejsze badania, oparte na rzetelnej metodologii, a nie na pytaniu o opinię, wskazywały na wpływ 500 plus na postępującą dezaktywizację zawodową.

TOK FM PREMIUM