Barbara Nowacka: Inicjatywa Polska przedstawi projekt rozdziału Kościoła od państwa

6 stycznia ogłosimy projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa - poinformowała w środę liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. Jej zdaniem, polskie społeczeństwo coraz częściej mówi o rozdziale Kościoła od państwa, chce m.in. "wyprowadzenia" religii ze szkół.

Nowacka poinformowała w środę w radiu RMF FM, że Inicjatywa Polska w najbliższą niedzielę 6 stycznia przedstawi projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. - To jest projekt, który pokażemy w najbliższą niedzielę o godz. 12., wtedy będzie konferencja prasowa - zapowiedziała.

Jak dodała, Inicjatywa Polska współpracuje w tym obszarze z Nowoczesną, która - jak przekonywała - "też jest bardzo zainteresowana rozdziałem Kościoła od państwa".

Zdaniem Nowackiej, polskie społeczeństwo coraz częściej mówi o rozdziale Kościoła od państwa. "(Społeczeństwo) chce uciąć finansowanie Kościoła, chce wyprowadzenia religii ze szkół lub jej niefinansowania. I to są coraz głośniejsze postulaty" - przekonywała liderka Inicjatywy Polska.

Rozdział Kościoła od państwa jest też postulatem partii Teraz!. Joanna Scheuring-Wielgus zaproponowała podczas prezentowania programu partii, by zamiast religii w szkole miała miejsce edukacja obywatelska, aby instytucje państwa były w pełni świeckie, podobnie jak i edukacja, służba zdrowia. Chce także "wyjaśnienia pedofilii" wśród księży i stanowienia prawa bez ideologii związanej z jedną konkretną religią.

Rozdział państwa od Kościoła popiera też Robert Biedroń, który niebawem ma zaprezentować program polityczny tworzonego przez siebie ruchu.

TOK FM PREMIUM