IMGW ostrzega: na północy poziomy wody w rzekach przekroczą stany alarmowe

Przewidujemy wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych w Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim - informuje IMGW. Instytut wydał dla tych województw ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia.
Zobacz wideo

Jak podaje Instytut Meteorologii o Gospodarki Wodnej, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się na Żuławach i Zalewie Wiślanym wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 12 w czwartek.

Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia oznacza, że poziomy wody (obserwowane lub prognozowane) układają powyżej stanów alarmowych.

IMGW ostrzega też przed wiatrem

IMGW dla północnej i południowej Polski wydał również ostrzeżenia o silnym wietrze i oblodzeniu na drogach. 

W województwie pomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w powiecie słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, gdańskim, malborskim, nowodworskim, sztumskim i tczewskim. Na tych terenach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z północy.

IMGW wydało również ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa pomorskiego i południowej części kujawsko-pomorskiego w związku z oblodzeniem na drogach.

Na północy kraju wieje od Nowego Roku. Na Bałtyku sztorm spowodował zawieszenie rejsów promów, które pływają na trasie Polska - Skandynawia. Wiejący z kierunków północnych wiatr wywołał tzw. cofkę. Zjawisko polega na tym, że podmuchy wpychały wodę z Bałtyku w głąb lądu, do rzek i kanałów, co znacząco podnosiło ich poziom. Dochodziło do podtopień.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM