Prof. Witold Orłowski: Nie mam wątpliwości, że w 2019 roku gospodarka spowolni

Zdaniem ekonomisty, prof. Witold Orłowskiego, w 2019 roku będziemy obserwować trend spowolnienia gospodarczego. W Magazynie EKG w TOK FM tłumaczył, które branże nie powinny się martwić.

Gość TOK FM zaznaczył, że odpowiedź na pytanie, które sektory gospodarki powinny być zaniepokojone, jest na razie "trochę gdybaniem". Podkreślił jednak, że odczyty obrazującego koniunkturę w przemyśle wskaźnika PMI od kilku miesięcy w Niemczech są "dość kiepskie". Zaznaczył, że "tak na oko przynajmniej połowa polskiej produkcji przemysłowej jest ładowana w kontenery i jedzie do Niemiec, bądź do innych krajów ściśle powiązanych z niemiecką gospodarką". 

- Jeśli spowolni gospodarka europejska, to zazwyczaj sektor motoryzacyjny to odczuwa. To jest chyba nasz największy eksporter i jeden z największych przemysłów, jakie mamy w Polsce - stwierdził prof. Witold Orłowski w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Dodał, że również produkcja dóbr trwałego użytkowania może rosnąć trochę wolniej niż do tej pory, ponieważ jest ona w ogromnej części eksportowa. 

Zdaniem gościa EKG powodów do zmartwień nie mają z kolei przedsiębiorcy sektora budowlanego. - Nie mają powodu do niepokoju, jeśli chodzi o zamówienia, mają powody do niepokoju, jeśli chodzi o to, czy będą w stanie na czas się z nich wywiązać, czy znajdą pracowników lub o wzrost kosztów - wymieniał. 

Według prof. Orłowskiego na razie nie powinni martwić się pracownicy. - Pensje rosną, dochody rosną, w związku z czym, póki co, wszystko wygląda znakomicie - zaznaczył. I podkreślił, że jeśli ceny zaczną rosnąć, wówczas może pojawić się problem: - Inflacja, to jest takie dziwne zwierzę, które z różnych powodów może bardzo długo utrzymywać się na niskim poziomie - mówił, tłumacząc, że jeśli pojawi się jednak "zapalnik" (w postaci np. wzrostu cen energii lub osłabienia złotego), wówczas możemy mieć duży problem z inflacją.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • o Pracowniczych Planach Kapitałowych;
  • o spirali inflacyjnej;
  • o indeksie PMI.TOK FM PREMIUM